Wyróżnienie dla młodego naukowca z UAM
Wiadomość, opublikowana 14-03-2017

Po raz drugi Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła konkurs First Team. Wśród laureatów znalazł się dr Mikołaj Lewandowski z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracujący w Centrum NanoBioMedycznym. Siedmioro laureatów otrzyma łącznie 14 mln zł na projekty, które będą realizowane przez trzy lata.

Program FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oferuje granty w wysokości ok. 2 mln zł na założenie pierwszego zespołu badawczego. O środki mogą ubiegać się młodzi doktorzy do pięciu lat po doktoracie, niezależnie od narodowości. W ramach programu można realizować przełomowe prace o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa, zgodne z listą Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Projekty mogą być prowadzone w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach albo konsorcjach naukowo-przemysłowych w Polsce.

Laureaci są wybierani na podstawie trzyetapowej oceny merytorycznej, w której uczestniczą recenzenci zagraniczni i eksperci.

Pełna lista laureatów drugiego konkursu FIRST TEAM
1. Dr hab. n med. Wojciech Fendler, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Wydział Lekarski
2. Dr n. med. Danuta Gutowska-Owsiak, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
3. Dr Jan Guzowski, Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie