Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii w Poznaniu
Wydarzenie, trwa od 16-03-2017 do 30-03-2017

Czytelnia Francuska zaprasza na imprezy kulturalne w ramach Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii w Poznaniu.

 • 16.03.2017, godz. 17.00
  Czytelnia Francuska Szkoły Językowej UAM
  Collegium Hipolita Cegielskiego UAM ul. 28 czerwca 1956r. nr 198

  Wernisaż wystawy fotograficznej "Ślady polskie w Paryżu" autorstwa Małgorzaty Kowalskiej.

  Wystawa ukazuje polskie miejsca w Paryżu - te znane wszystkim, do których docierają polscy turyści - jak pomnik Adama Mickiewicza, czy słynne miejsce spotkań Wielkiej Emigracji - Hotel Lambert, jak również te mniej znane. Mało kto dociera na malutką rue Darcet, gdzie mieszkał Mickiewicz z żoną Cecyli i sześciorgiem dzieci, czy na rue Lamandé, przy której do dzisiaj mieści się i działa polska szkoła. Schodów Kowalskiego trzeba nieźle się naszukać w dzielnicy La Défense, a pomnik Chopina komponującego marsz żałobny w Parku Monceau mijają już tylko paryscy poranni biegacze. Warto zobaczyć te miejsca, chwilę się zatrzymać, zadumać i cieszyć się, że Paryż ma takie polskie perełki.

 • 20.03. 2017,  godz. 12.00
  Biblioteka Uniwersytecka
  ul. Ratajczaka  38/40  61-816 Poznań

  Czytelnia Francuska zaprasza we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką na otwarcie wystawy pt. "Polski Paryż romantyczny".

  Wystawa prezentuje kilkadziesiąt oryginalnych pamiątek z czasów Wielkiej Emigracji we Francji, pochodzących z prywatnej kolekcji. Pieczołowicie gromadzone listy, pierwsze paryskie pierwodruki wieszczów, sztambuchy, wizytówki (m.in. Mickiewicza), czy zaproszenia na Bal w Hotelu Lambert "na korzyść emigrantów" z podpisem księżnej Czartoryskiej stanowią unikatową kolekcję. Można również zobaczyć pierwodruk Grande Polonaise Brillante F. Chopina, protokół z wydobycia zwłok A. Mickiewicza z rodzinnego grobu w Montmorency z 1890 roku, a nawet "kwiaty z grobu Chopina" zachowane w sztambuchu Józefiny Krysińskiej z 1860 roku.

  Wystawę otworzy Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej dr Artur Jazdon.
  Słowo wstępne wygłosi prof. Maciej Serwański z Instytutu Historii UAM, wybitny znawca stosunków polsko-francuskich, kawaler Orderu Palm Akademickich - odznaczenia przyznawanego przez rząd francuski.
  Oprawę muzyczną zapewnią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 90.   

 • 23.03.2017, godz. 18.00
  Czytelnia Francuska Szkoły Językowej UAM
  Collegium Hipolita Cegielskiego ul.28 Czerwca 1956r. nr 198

  Spotkanie ze Sławomirą Eyrolle  z największego we Francji Centre de rétention administrative de Paris (Paryski Ośrodek Zatrzymań Cudzoziemców o nieuregulowanym statusie pobytu).

  Pani Eyrolle od lat zajmuje się takimi kwestiami jak łączenie rodzin w stosunku do przebywających legalnie we Francji, polityka Francji wobec Romów, pomoc finansowa rządu francuskiego osobom nielegalnie przebywającym w powrocie do ich kraju.
  W Poznaniu pani Eyrolle przedstawi historię, organizację i zasady funkcjonowania całej sieci francuskich Ośrodków Zatrzymań Cudzoziemców. W związku z nową falą imigrantów zalewających Francję odpowie na pytanie kto i na jak długo może trafić do ośrodka, w jakich warunkach przebywa, z jakich praw może korzystać, jakie są mniej lub bardziej  drastyczne konsekwencje (z deportacją włącznie) wobec zatrzymanych.
  Spotkanie w języku polskim.   

 • 29.03.2017,  godz. 18.00
  Czytelnia Francuska Szkoły Językowej UAM
  Collegium Hipolita Cegielskiego ul. 28 czerwca 1956r. nr 198

  Wykład  Teresy Michałowskiej - Barłóg "Leopold Zborowski (1889-1932) i artyści paryskiej cyganerii".

  Spotkanie poświęcone legendarnej i wciąż mało u nas znanej postaci Leopolda Zborowskiego, który na mapie artystycznego Paryża pojawił się ponad sto lat temu. Jako młody poeta, nad Sekwaną zwany Zbo albo Zboro, wielbiciel sztuki, romantyczny mecenas i bezinteresowny impresario wielu malarzy, zwłaszcza cudzoziemców - z międzynarodowej bohemy określanej mianem Ecole de Paris - przyczynił się do sukcesu Modiglianiego, Soutine`a, Utrilla, Kieslinga, Eibischa i wielu innych. Działalność Zborowskiego wspierała ofiarnie jego piękna i niepospolita żona, Anna z Sierzpowskich, przybyła do Paryża z Lublina.  Oboje Zborowscy byli portretowani przez artystów ze "swojego" kręgu. Najbardziej rozsławiły ich portrety autorstwa Modiglianiego, który wykonał także akty Anny Zborowskiej. Paryskie mieszkanie i "Galérie Zborowski" były magnesem dla ludzi ze świata sztuki. Kontakty ze Zborowskimi wspominają między innymi August Zamoyski, Jarosław Iwaszkiewicz, Julian Tuwim i wielu innych rodaków z kraju. O polską monografię Leopolda Zborowskiego apelował Zbigniew Herbert.   

Szczegółowy program:
http://dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/imprezy-cykliczne/dni-kultury-francuskiej-i-frankofonii

Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Małgorzata Grajdek

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.