Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu
Wydarzenie, rozpoczyna się 15-03-2017

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 15 marca o godzinie 18.00w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA. W Akademii wystąpi Tomasz Bazylewicz, który przyjrzy się komiksom japońskim pod kątem kształtowania polityki historycznej. Tytuł wykładu: Nie ma przyszłości bez przeszłości - japoński przepis na komiks historyczny.

W dobie rosnącej popularności rodzimego gatunku komiksu historycznego, warto zajrzeć jak inni radzą sobie z tym tematem. Wyruszamy do Japonii - kraju gdzie tradycja i nowoczesność przenikają się wzajemnie, a historia XX w. odcisnęła wyraźny wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa. Krótkie rozważania o polityce historycznej, jej konsekwencjach, a także edukacyjnej/propagandowej roli komiksu. Sprawdzamy jak szeroko pojęty komiks historyczny funkcjonuje w Japonii, na różnych przykładach modeli konstruowania scenariuszy i uwikłania w nie wydarzeń historycznych. Na czym polegają różnice między europejskim, szczególnie polskim a japońskim komiksem historycznym?

Tomasz Bazylewicz - z wykształcenia historyk, obecnie doktorant UAM, którego zainteresowania skupiają się m.in. na funkcjonowaniu współczesnych mediów oraz polityce historycznej. Grafik amator, miłośnik cyberpunku jak również komiksu w całej jego różnorodności, który od lat pozostaje jego największą pasją, a także przedmiotem badań.

Od nowego roku akademickiego PDAK zyskała nowego partnera – Wydawnictwo Tadam - dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji wynoszą ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy marcowego spotkania zostaną rozlosowane: Agata Bara "Ogród" (za stroną culture.pl: „Jeden z najlepszych polskich komiksów ostatnich lat. Opowiada o trudnych relacjach polsko-niemieckich na Śląsku”) oraz dwa numery „Zeszytów Komiksowych”.

----------------------------------------
PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Oddział Zbiorów Specjalnych, Biblioteka Uniwersytecka
tel.: 61 8293829, email: rafal@amu.edu.pl

www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750,
email: kontakt@fundacja-ikp.pl
www: http://fundacja-ikp.pl/

Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Anna Dodot

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.