Zmiany instytucjonalne w Unii Europejskiej. Kryzysowe uwarunkowania - konferencja naukowa na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Wydarzenie, rozpoczyna się 13-06-2017

Zakład Badań nad Integracją Europejską Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katedra Unii Europejskiej im. Jeana Monneta, Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej mają zaszczyt zaprosić Państwa na Ogólnopolską Konferencję Naukową zatytułowaną Zmiany instytucjonalne w Unii Europejskiej. Kryzysowe uwarunkowania, która odbędzie się 13 czerwca 2017 roku
na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu (ul. Umultowska 89a, sala 43 parter).

Rzeczywistość polityczna Unii Europejskiej jest obecnie naznaczona istnieniem różnorakich kryzysów oddziaływujących na codzienne życie Europejczyków. Wydawałoby się, iż najtrudniejszy okres w ostatnich dziesięcioleciach związany ze skutkami kryzysu finansowego z 2008 roku Unia Europejska zdołała przezwyciężyć. Jednakże ostatnie 3 lata unaoczniły kolejne problemy, które na nowych polach aktywności Unii Europejskiej sprokurowały następne kryzysy. Problem migracji, wzrastającego nacjonalizmu wśród obywateli UE czy potencjalnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię naznaczyły politykę w Unii Europejskiej oraz państwach członkowskich na kolejne lata. Sprostanie wyzwaniom stawianym przez rzeczywistość polityczną przed Unią Europejską wymaga określonych zmian w sferze politycznej, jak i instytucjonalnej.
Celem niniejszej konferencji jest zaproszenie badaczy z zakresu studiów europejskich do refleksji i dyskusji nad aspektem instytucjonalnym zmian zachodzących w Unii Europejskiej w związku z kryzysami wpływającymi na funkcjonowanie tej organizacji. Obecnie większość dyskusji toczy się w przedmiocie wypracowywania najwłaściwszych rozwiązań politycznych, ekonomicznych i prawnych mających umożliwić przezwyciężanie poszczególnych kryzysów. Aspekt zmian instytucjonalnych schodzi na dalszy plan, jako służebny w stosunku do tych propozycji. Dlatego tym istotniejszym wyzwaniem jest właśnie analiza wpływu kryzysów na instytucjonalną konstrukcję Unii Europejskiej.

Ponieważ tematyka konferencji obejmuje szeroki zakres problemów, Komitet Naukowy konferencji, chciałby sprofilować dyskusję wokół pięciu tematów wiodących.
I. Wpływ zmian instytucjonalnych na kształtowanie się Unii Europejskiej wielu prędkości
II. Zmiana pozycji Rady Europejskiej w systemie instytucjonalnych Unii Europejskiej
III. Zmiany instytucjonalne WPZiB i WPBiO

mgr Joanna Jancz - joanna.jancz@amu.edu.pl
dr Alina Balczyńska-Kosman – alina.balczynska-kosman@amu.edu.pl

Informacje dodatkowe
Opłata konferencyjna:150 zł. Członkowie PTSE lub OBiEE wnoszą opłatę w wysokości 100 zł. Opłatę należy uiścić w terminie do 25 maja na konto: 74 1610 1133 0051 4927 2000 0002
Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej, ul. Umultowska 89a, 61-614 Poznań, z dopiskiem „Konferencja 13 czerwca 2017”.
Zgłoszenia są przyjmowane do dnia 20 maja 2017 roku. Program Konferencji zostanie rozesłany do dnia 1 czerwca 2017 roku.

Informację wprowadził/a: Marcin Piechocki