Konferencja Troska i Okrucieństwo - o zwierzętach, etyce, utopii i działaniu
Wydarzenie, trwa od 20-04-2017 do 24-04-2017

"...nie ma żadnych granic w psychicznym utożsamianiu się z innymi. Nie ma granic współodczuwającej wyobraźni." J.M. Coetzee. Troska i Okrucieństwo o zwierzętach, etyce, utopii i działaniu wykłady, spotkania autorskie, filmy, dyskusje, warsztaty, wegebar.

Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej UAM ma zaszczyt zaprosić na popularnonaukową konferencję troska i okrucieństwo. o zwierzętach, etyce, utopii i działaniu, która odbędzie się w dniach 20-24 kwietnia 2017 roku w gmachu Biblioteki. 

Konferencja poświęcona jest studiom nad zwierzętami (animal studies). Ta nowa dziedzina nauki jest wyrazem rozwoju nauk humanistycznych w kierunku interdyscyplinarności i post-humanizmu. Łączy poszukiwania filozoficzne, historyczne, psychologiczne, przyrodnicze, literaturoznawcze i inne zogniskowane na zwierzętach obecnych w przestrzeni ludzkiego życia: w naturze, w domach, ogrodach zoologicznych, na fermach i w laboratoriach, a także na ludzkich sądach o zwierzętach i postawach wobec nich. Nie pomija kwestii moralnego statusu zwierząt, sposobu ich traktowania przez ludzi, a także konsekwencji ludzkiej wobec zwierząt działalności - na przykład degradacji środowiska powodowanej przez skalę chowu przemysłowego czy ludzką ingerencję w naturalne ekosystemy. Mimo że od dawna etyka nie dotyczy kwestii wyłącznie ludzkich, to wciąż za mało poświęca się uwagi poza-ludzkiemu życiu. Dlatego proponujemy namysł nad powinnościami człowieka wobec zwierząt jako istotnej części naszego świata,  której winniśmy szacunek i opiekę. 

Program:

Cały program znajduje się na stronie internetowej:
http://www.troskaiokrucienstwo.pl/

Goście konferencji:

m.in.: prof. Andrzej Elżanowski, prof. Przemysław Czapliński, prof. Wojciech Pisula, dr hab. prof. UAM Hanna Mamzer, dr Anita Jarzyna, dr Tomasz Samojlik, Zenon Kruczyński, Dariusz Gzyra, dr Dariusz Liszewski. 

Honorowy Patronat

Konferencja odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka. 

Strony internetowe: 

lib.amu.edu.pl, www. troskaiokrucienstwo.pl, fb/troskaiokrucienstwo

Czas i miejsce:

20-24 kwietnia 2017 roku
Biblioteka Uniwersytecka UAM, ul. Ratajczaka 38/40, 61-816 Poznań


Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Anna Dodot

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.