„Nie oceniaj książki po okładce” - Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Dyplomacji “Inter Gentes” oraz Sekcja Praw Człowieka Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego organizatorami „Żywej Biblioteki”
Wiadomość, opublikowana 19-04-2017

4 kwietnia 2017 r. Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Dyplomacji „Inter Gentes” wraz z Sekcją Praw Człowieka Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego, pod Patronatem Dziekana WPiA prof. dr. hab. Romana Budzinowskiego zorganizowało Żywą Bibliotekę.

Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością - w ciągu 5 godzin przybyło ponad 150 uczestników. Spotkanie przebiegało w atmosferze otwartości i szacunku wobec drugiego człowieka. Na rozmowy z Żywymi Książkami przyszli zarówno seniorzy, jak i młodzi ludzie, w tym nierzadko z własnymi dziećmi, co zdecydowanie podkreśla, iż wydarzenie to łączy nie tylko ludzi o różnych poglądach i wartościach, lecz także zbliża pokolenia.

Żywa Biblioteka, która po raz pierwszy została zorganizowana w Danii w 2000 r.,  jest wydarzeniem edukacyjno-społecznym, zainicjowanym w celu aktywnego przeciwdziałania dyskryminacji, zwalczania stereotypów i uprzedzeń. W 2004 r. Żywa Biblioteka uznana została przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka i odbywa się w ponad 70 krajach świata - w Polsce po raz pierwszy - w 2007 r.

W Żywej Bibliotece przedstawiciele określonych grup społecznych występują w postaci „Żywych Książek”. Czytelnik, którym jest każda osoba, chcąca przyjść w miejsce, gdzie wydarzenie się odbywa, zakłada „kartę czytelnika”, a następnie wybiera z listy „książek” osobę, z którą chce porozmawiać. Projekt tworzy platformę dialogu i stwarza możliwość poznania osoby, która narażona jest na dyskryminację i uprzedzenia ze względu na posiadaną przez siebie cechę wrodzoną, bądź też przynależność do wskazanej grupy społecznej. Czytelnik ma możliwość skonfrontowania swojego wyobrażenia o danej grupie społecznej, osobie, a tym samym poznać nie tylko drugiego człowieka, ale także siebie.

Wśród  Żywych Książek podczas kwietniowej edycji Żywej Biblioteki w Poznaniu byli:

1. Muzułmanka

2. Członek Gminy Żydowskiej

3. Siostry zakonne

4. Niepijący alkoholik

5. Była bezdomna

6. Niebinarna lesbijka

7. Osoba, która dokonała aborcji

8. Osoba aseksualna

9. Ateista

10. Osoba z niepełnosprawnością intelektualną

11. Osoba z autyzmem

12. Osoba żyjąca z HIV

13. Anarchofeministka

14. Weganin

15. Imam

16. Małżeństwo homoseksualne

Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Krzysztof Żok

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.