WYKŁAD OTWARTY z cyklu Akademicki i Naukowy Poznań - prof. Keith Gubbins
Wydarzenie, rozpoczyna się 24-05-2017

Prezydent Miasta Poznania oraz Dziekan Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają na wykład otwarty z cyklu Akademicki i Naukowy Poznań, zatytułowany Molecular Modeling of Matter at the Nanoscale: Impact and Prospects, który wygłosi prof. Keith Gubbins, North Carolina State University, Raleigh, USA. Wykład odbędzie się w środę 24 maja 2017 r. o godz. 12:00 w Sali Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. H. Wieniawskiego 1.

Profesor Keith E. Gubbins
Keith E. Gubbins
W.H. Clark Distinguished University Professor
North Carolina State University
Department of Chemical & Biomolecular Engineering
911 Partners' Way
Raleigh, NC 27695-7905
U.S.A.
Gubbins-Lecture_Flyer-1

Profesor K. Gubbins urodził się w Southampton, Anglia. Stopien B.Sc. z chemii uzyskał  w  Queen Mary College na Universytecie w Londynie ( z nagrodą First Class honours), a stopień  doktora w dziedzinie Chemical Engineering w King’s College na University of London. Studia post-doktorskie odbył na University of Florida w Gainesville, USA jako  Assistant Professor of Chemical Engineering, a następnie  Profesor.  Od roku 1976 jako Thomas R. Briggs Professor of Engineering, przez następne 22 lata,  pracował w Cornell University, pełniąc funkcję dyrektora School of Chemical Engineering at Cornell University gdzie znacząco rozwinął laboratoria badawcze i wzmacnił kadrę naukową. W tym też czasie został czlonkiem Applied Physics, Applied Mathematics and History of Science, wybrany do US National Academy of Engineering. W roku 1998 prof. Gubbins  jako W.H.Clark Distinquished University Professor pracuje w North Carolina State University, gdzie pełni funkcje dyrektora Institute for Computational Science and Engineering oraz  dyrektora zorganizowanego przez siebie Center for High Performance Simulation.

Wyróżniająca się kariera naukowa  prof. Gubbinsa dotyczy głównie zagadnień stosowanej mechaniki statystycznej. Jego zainteresowania naukowe skupiają  się na badaniach teoretycznych, w szczególnosci  zastosowaniach mechaniki statystycznej w rozwiązywaniu problemów chemii inżynieryjnej i fizyki stosowanej. Wiele z tych problemów dotyczy procesów otrzymywania i transportu gęstych cieczy i gazów, a wiedza o ich własnościach termodynamicznych i transportu jest kluczowa dla efektywnego  przeprowadzania  realnych procesów i właściwych zastosowań aparaturowych. Dla rozwiązania tych zagadnień Prof. Gubbins zastosował i rozwinął metody mechaniki statystycznej i metody symulacji molekularnych  (Monte Carlo i dynamiki molekularnej). Jego badania ogniskowaly się na rozwinięciu efektywnych, dobrze porównanych z eksperymentem, metod badawczych bazujących na mechanice statystycznej w dziedzinach : przejścia fazowe i równowagi chemiczne w mieszaninach cieczy, równania stanu dla realnych mieszanin cieczy, w szczegolności cieczy mocno zasocjowanych i polimerów.  Jego obecne zainteresowania skoncentrowane są  głównie na badaniach efektów ograniczenia przestrzennego w zjawiskach przejść fazowych i równowag chemicznych cieczy oraz procesach transportu w matrycach nanoporowatych.

Profesor Gubbins jest autorem lub współautorem  ponad 500 publikacji i 3 monografii naukowych; od 1989 roku jest członkiem  US National Academy of Engineering. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień naukowych. Dotąd wypromował 48 doktorów i 53 postdoctoral associates a 55 jego uczniów zajmuje obecnie znaczące pozycje naukowe na uniwersytetach US, Europy, Azji i Australii.

Informację wprowadził/a: Marek Nowak