Jubileusz 70-lecia prof. Hanny Kóčki-Krenz
Wiadomość, opublikowana 23-05-2017

Jubileusz 70-lecia obchodziła w piątek, 12 maja, prof. zw. dr hab. Hanny Kóčki-Krenz. Z tej okazji w Sali Lubrańskiego Collegium Minus zebrały się władze uczelni, wydziału, pracownicy oraz współpracownicy prof. Kóčki-Krenz.

Odkrywczyni Palatium Mieszka I otrzymała w piątek od swoich współpracowników specjalnie na jej jubileusz przygotowaną dwutomową Księgę Pamiątkową "Gemma gemmarum" czyli "Klejnot nad klejnotami". Zawiera 75 artykułów poświęconych tematyce, którą jako badacz zajmuje się prof. Kóčka-Krenc. Na okładce dwóch tomów znajduje się wizualizacja Ostrowa Tumskiego na przełomie X i XI wieku, którą można w całości zobaczyć po złożeniu obu okładek. Nie był to jednak jedyny prezent. Znając zamiłowanie Profesor do średniowiecznej biżuterii, rekonstrukcji skandynawskich i słowiańskich ozdób, współpracownicy podarowali jej replikę naszyjnika z Gotlandii z użyciem kryształu górskiego. 


Prof. Kóčka-Krenz ma także w tym roku otrzymać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. To wyróżnienie przyznawane jest raz w roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta, w dniu patronów Piotra i Pawła, 29 czerwca. Uchwałę w tej sprawie poznańscy radni podejmą 16 maja.

Zainteresowania naukowe prof. zw. dr hab. Hanny Kóčki-Krenz dotyczą dwóch zasadniczych zagadnień związanych z problematyką europejskiego średniowiecza. Pierwsze to kwestia złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego. Drugie zagadnienie obejmuje początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej. Swoją pierwszą pracę opublikowała w 1968 roku, ale biorąc pod uwagę, że prace nad nią rozpoczęła pod koniec 1967, to mija właśnie 50 lat jej pracy naukowej.

fot. Przemysław Stanula

Udostępnij:

Share on Google+

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.