Spotkanie autorskie na Wydziale Neofilologii UAM z pisarzami Arturem Beckerem i Matthiasem Nawratem. Wokół pytań o tożsamość i mentalność u progu XXI wieku
Wydarzenie, rozpoczyna się 22-05-2017

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 22 maja 2017 r. o godz. 17.00 w  Bibliotece Filologicznej Novum al. Niepodległości 4, Collegium Novum. Prowadzenie: dr  Magdalena Kardach. Język spotkania: polski. Wstęp wolny.

Artur Becker, urodzony w 1968 roku w Bartoszycach (Mazury) pisarz, w  1985 roku wyjechał na stałe do Niemiec. Od 1997 pisze i publikuje w języku niemieckim powieści, opowiadania, wiersze oraz eseje, przede wszystkim dla gazety Frankfurter Rundschau (ostatnio ukazał się:  Aufklärung. User Kosmopolis. FR, 3.05.2017). W Niemczech opublikował do tej pory kilkanaście powieści, nowele oraz tomiki wierszy.
W Polsce ukazały się dotychczas  dwie z jego powieści, nakładem wydawnictwa Borussia:  Kino Muza, Olsztyn 2009 oraz Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach, Olsztyn 2013.  W przygotowaniu do publikacji w Wydawnictwie Universitas: Kosmopolska. W poszukiwaniu europejskiego domu. Eseje. (Kosmopolen. Auf der Suche nach einem europäischen Zuhause. Essays. Weissbooks 2016). Artur Becker jest członkiem niemieckiego P.E.N.-Clubu. Jest jednym z najbardziej znanych niemieckojęzycznych autorów pochodzenia polskiego. Wielokrotnie nagradzany, m.in. prestiżową nagrodą im. Adelberta von Chamisso za rok 2009 oraz w 2012 roku Nagrodą Dialogu.

Matthias Nawrat, urodzony w 1979 roku w Opolu i żyjący od 1989 roku w Niemczech pisarz, nominowany do Nagrody Deutscher Buchpreis, wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami literackimi (m.in. Förderpreis des Adelbert-von-Chamisso-Preis, Förderpreis Bremer Literaturpreis, Alfred Döblin-Medaille), ma na swoim koncie trzy znakomicie  przyjęte  powieści. W Polsce zadebiutował w czerwcu 2016 roku swoją ostatnią powieścią Wszystkie śmierci dziadka Jurka (wyd. niem.: Die vielen Tode unseres Opas Jurek, Rowohlt 2015).

Organizatorzy: Biblioteka Filologiczna Novum, Instytut Filologii Germańskiej, Goethe-Institut w Warszawie.

Informację wprowadził/a: Filip Gołąb