Spotkanie rektora prof. Ryszarda Naskręckiego z ambasadorem Wietnamu
Wiadomość, opublikowana 20-06-2017

W dniu 6 czerwca 2017 r. prof. Ryszard Naskręcki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej  spotkał się z Panem Vu Dang Dung, ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Wietnamu w Polsce, któremu towarzyszyła Małżonka oraz Pan Trinh Quan, I sekretarz Ambasady.

W spotkaniu uczestniczyli także Pan Hoang Xuan Binh, prezes Stowarzyszenia wietnamskich biznesmenów w Polsce, Pan dr Trinh Xuan Hai, prezes  wietnamskiej firmy EBM, Pani Phuong Hoa, pracownica firmy EBM oraz prof. Piotr Wierzchoń, dyrektor Instytutu Językoznawstwa Wydziału Neofilologii i prof. dr Nguyen Chi Thuat, profesor nadzwyczajny i kierownik Pracowni Badań nad Językiem i Kulturą Wietnamu Wydziału Neofilologii, tłumacz i popularyzator literatury polskiej w Wietnamie.

Pan ambasador Vu Dang Dung z uznaniem mówił o studiach z zakresu filologii wietnamskiej na UAM, podkreślając wysoki poziom tych studiów oraz duże zaangażowanie naszego Uniwersytetu w ich prowadzenie. Studia z zakresu filologii wietnamskiej są prowadzone na UAM w ramach specjalności filologie Azji Południowo-Wschodniej w systemie dwustopniowym od roku akademickiego 2012/2013.

Oprócz nauki języka wietnamskiego od podstaw studenci uczęszczają na zajęcia z historii, kultury i literatury Wietnamu. W czasie studiów studenci mają możliwość wyjazdu na roczne bądź półroczne stypendium do Wietnamu, do Uniwersytetu w Ha Noi. Rozmawiano o możliwościach wsparcia tych studiów przez stronę wietnamską, ale także o innych możliwych formach współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy naszym Uniwersytetem, a innymi wietnamskimi uczelniami.

Pan ambasador Vu Dang Dung z dużym uznaniem mówił o naszym Uniwersytecie, o jego osiągnięciach oraz wysokim prestiżu, jakim cieszy się w Wietnamie. Prorektor Ryszard Naskręcki wyraził zainteresowanie ze strony UAM poszerzeniem tej współpracy na inne obszary badań i kształcenia, w szczególności w zakresie kształcenia doktorantów. Następnie Pan Ambasador Vu Dang Dung oraz towarzyszące mu osoby spotkali się także ze studentami filologii wietnamskiej oraz wykładowcami na tej specjalności.

Podczas tego spotkania mówiący znakomicie po polsku Pan dr Trinh Xuan Hai, prezes firmy EBM (doktorat z chemii na Uniwersytecie Warszawskim) przekazał symboliczny czek na kwotę 30 tys. zł, która stanowić będzie fundusz stypendialny dla trzech najlepszych studentów  filologii wietnamskiej na UAM  przez kolejnych 5 lat. Pan dr Trinh Xuan Hai zadeklarował także pomoc dla naszego Uniwersytetu w zakresie wymiany naukowej i dydaktycznej z Wietnamem.

Informację wprowadził/a: Marta Grunwald