MEDAL ZA ZASŁUGI DLA PROF. GERDA-VOLKERA RÖSCHENTHALERA
Wiadomość, opublikowana 04-07-2017

Profesor Gerd-Volker Röschenthaler z Jacobs Universitat w Bremie został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza”. W Gabinecie Rektora UAM odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnienia.

Współpraca prof. Gerda-Volkera Röschenthalera z Uniwersytetem, a przede wszystkim Wydziałem Chemii sięga lat 90. i trwa do dziś. Jego osobiste zaangażowanie, otwartość i życzliwość owocuje nie tylko wieloma kontaktami, ale również trwałymi więzami partnerstwa i przyjaźni. Dzięki prof. Röschenthalerowi studenci oraz doktoranci UAM mogli przebywać na stażach naukowych Bremie.

- W laboratorium prof. Röschenthalera pracowało około 15 studentów i doktorantów wykonujących prace doktorskie lub prowadzących wspólne badania. O finansowanie tych staży ze środków niemieckich skutecznie zabiegał właśnie prof. Röschenthaler – mówi Dziekan Wydziału Chemii UAM prof. Henryk Koroniak. – Dzisiaj, kiedy w Polsce można bez szczególnych utrudnień prowadzić badania naukowe w naukach eksperymentalnych takich jak chemia, nie zawsze pamięta się okres lat 80. i 90. ubiegłego stulecia, kiedy otrzymywanie odczynnika chemicznego, po złożonym wiele miesięcy wcześniej zamówieniu, było sukcesem. W tamtych latach pomoc i współpraca z grupą prof. Röschenthalera dawała możliwość uczestniczenia w „prawdziwych”, podbudowanych eksperymentem badaniach – dodaje prof. Koroniak. Medal „Za Zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu” jest wyrazem uznania dla wieloletniej współpracy Profesora z UAM.

Informację wprowadził/a: Aleksandra Śliwińska