Studia doktoranckie po raz kolejny z dofinansowaniem NCBR
Wiadomość, opublikowana 06-09-2017

To kolejny organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkurs, którego celem jest zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach III stopnia. W poprzedniej edycji szkoły wyższe i jednostki naukowe otrzymały na ten cel łącznie 115 mln zł, a najwięcej grantów (po cztery) zdobyły Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski. Wyjątkowo duże zainteresowanie i wysoka jakość merytoryczna wniosków, sprawiły, że kolejny konkurs startuje już teraz.

Wnioski o dofinansowanie mogą składać wyłącznie szkoły wyższe (publiczne bądź niepubliczne) lub jednostki naukowe, posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego albo co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Wymogiem koniecznym jest posiadanie oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej co najmniej na poziomie kategorii A.

W ramach projektu finansowane będzie opracowanie i realizacja nowych programów oraz w ramach ich wdrażania m.in. dodatkowe stypendia, wizyty studyjne i staże. Wnioskodawcy muszą jednak pamiętać, że średni koszt przypadający w projekcie na jednego jego uczestnika nie może przekroczyć 135 tys. zł. Ze względu na wysokość alokacji w konkursie (155 mln zł), szacuje się wsparciem na studiach doktoranckich objętych zostanie ponad 1100 osób, spośród których ok. 700 uzyska stopień doktora.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie projekty polegające na stworzeniu i realizacji wysokiej jakości programów doktoranckich i działań uzupełniających. Muszą zatem zawierać co najmniej jeden z trzech elementów:

• interdyscyplinarne programy studiów doktoranckich o zasięgu krajowym lub międzynarodowym;
  • międzynarodowe programy studiów doktoranckich, przez podstawowe jednostki organizacyjne uczelni wspólnie z innymi jednostkami naukowymi;
  • programy studiów doktoranckich, kluczowych dla gospodarki i społeczeństwa, wspierających innowacyjność kraju i zapewniających możliwość transferu/komercjalizacji rezultatów studiów doktoranckich.

Nabór wniosków potrwa od 18 września do 20 października 2017 r.

Więcej informacji na stronie NCBR.

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna