News Coverage in the Age of Donald Trump: Alternative Facts and Mass Communication Theory - wykład otwarty prof. Wayne'a Wanty na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Wydarzenie, trwa od 14-10-2017 do 14-10-2017

W imieniu prodziekana Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, prof. UAM dr. hab. Macieja Walkowskiego oraz prof. UAM dr hab. Doroty Piontek zapraszamy na wykład otwarty prof. Wayne'a Wanty pt. News Coverage in the Age of Donald Trump: Alternative Facts and Mass Communication Theory, który odbędzie się 14 października 2017r. w godzinach 14:00-15:30 w sali 126 w budynku WNPiD przy ul. Umultowskiej 89a.

Informacje o prelegencie: Wayne Wanta is a Research Foundation Professor in the Department of Journalism at the University of Florida. He is a past president of Association for Education in Journalism & Mass Communication, and twice represented AEJMC as a delegate to the World Journalism Education Congress. He has lectured and presented papers in more than 40 different countries, including as a Fulbright Scholar in Iceland. He has written more than 180 research articles and papers, many in the area of political communication and media effects. He also has eight books. He is well known for his mentoring of students and faculty, having written papers and articles with 94 coauthors. He currently serves on the editorial boards of nine journals and previously served on the journalism education accrediting council.

Informację wprowadził/a: Marcin Piechocki