Wykład w Oddziale Poznańskim Polskiego Towarzystwa Geograficznego
Wiadomość, opublikowana 06-10-2017

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na cykl prelekcji z zakresu nauk geograficznych. Spotkania odbywać się będą w drugi czwartek każdego miesiąca o godzinie 1700 w sali nr 3 w budynku Collegium Geographicum (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, ul. B. Krygowskiego 10). Na prelekcjach zaproszeni goście będą przedstawiać wyniki prowadzonych przez siebie prac badawczych, a także dzielić się wrażeniami z wypraw badawczych i podróży. Więcej informacji: ptg.amu.edu.pl

Pierwszy wykład na temat „Wielka geopolityka a małe parapaństwa w przestrzeni postradzieckiej” odbędzie się w czwartek 12 października, o godzinie 1700.

Rozpad Związku Radzieckiego uwolnił spore obszary świata spod kontroli jednego ośrodka władzy. Dominującą tendencją stała się dezintegracja, która nie zatrzymała się na powstaniu 15 nowych państw – byłych republik związkowych, ale sięgnęła również poziomu regionalnego. Pojawiło się szereg konfliktów zbrojnych. Wojny te wydawały się być lokalne w przestrzeni postradzieckiej (Górski Karabach, Naddniestrze, Abchazja, Czeczenia itd.), jednak dla żyjących tam społeczności były i są totalne, gdyż obejmują cały ich świat. Skutki tychże konfliktów będą odczuwalne przez następne pokolenia. Dezintegracja odbywa się nie tylko na polu politycznym, ale również kulturowym i gospodarczym. Odrodziły się antagonizmy i stereotypy. Kultywowanie pamięci o zbrodniach stało się częścią tożsamości. Jednocześnie podejmowane są działania odwrotne czyli w kierunku integracji. W wymiarze lokalnym interesującym przykładem reintegracji jest Czeczenia.

Podczas wykładu przedstawiony zostanie stan na obszarach formalnie wchodzących w skład innych państw: Naddniestrza, Czeczenii, parapaństw Kaukazu Południowego. Jak się tam w ostatnich latach żyje? Jakie zaszły zmiany? Na ile mogą być one trwałe?

Wykład wygłosi dr Cezary Mądry – adiunkt na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy!

Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński