Festiwal Nowej Sztuki „lAbiRynT” w Collegium Polonicum w Słubicach
Wydarzenie, trwa od 13-10-2017 do 15-10-2017

Festiwal Nowej Sztuki "lAbiRynT" - zapraszamy do wejścia i przejścia, do wspólnej wędrówki.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 13-15 października 2017 r. pod hasłem: „przejścia-przenikania”. Organizatorzy proponują widzom i artystom wspólne odkrywanie tajemnic sztuki współczesnej. Wydarzenie to z roku na rok przyciąga coraz więcej osób i zyskuje na znaczeniu. Zeszłoroczną edycje doceniło branżowe pismo ”artluk”, które sklasyfikowało festiwal na wysokiej 9 pozycji w kategorii najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Przez trzy dni na pograniczu polsko-niemieckim odbywać się będzie kilkadziesiąt akcji artystycznych, liczne wystawy, pokazy filmowe, spotkania z artystami, wykłady, performance i happeningi. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny, a program tak ułożony aby żadne wydarzenia się nie pokrywały, abyśmy wspólnie mogli przemieszczać się i celebrować kolejne wydarzenia. Oficjalne otwarcie nastąpi 13 października o godz. 15.15 w sali kinowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, Wszystkich serdecznie zapraszamy. Collegium Polonicum również w tym roku wspiera Festiwal - w niedzielę zapraszamy do budynku uczelni na prezentację trzech przedsięwzięć festiwalowych.

Od początku trwania Festiwal może pochwalić się wieloma znanymi nazwiskami ponad tysiąca artystów niemal z całego świata. W tym roku również wystąpi międzynarodowe grono artystów reprezentujących: Czechy, Japonię, Francję, Kanadę, Niemcy, Polskę, Słowację, Szwajcarię, Turcję, Węgry.

Kuratorska sugestia, zawarta w haśle festiwalu, określając zakres problemowy, pozwala stworzyć klucz interpretacyjny do labiryntowych prezentacji. Tegoroczną kuratorską wskazówkę („przejścia – przenikania”) można odczytywać na wiele sposobów. Przejścia mogą być oczywiste: codziennie przechodzimy z miejsc na miejsce, wyznaczamy trasy, dystanse, przechodzimy przez drzwi. Przechodząc, pokonujemy również granice te państwowe, ale również mentalne, naukowe. Przechodzimy małymi krokami i wielkimi skokami. Przejście to również pewien odcinek czasowo-przestrzenny podczas którego wiele może się zdarzyć to droga, również życiowa, na której spotka nas wiele radości, ale też przeszkód i zakrętów. Bywają również przejścia symboliczne, stany przejściowe, procesy twórcze, formalne. Przenikanie natomiast odnosi się bardziej do aspektów metafizycznych naszego życia, gdzieś na granicy jawy i snu, marzeń sennych a także odwiecznego tematu przenikania się życia i śmierci.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Galeria OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenie Słubfurt.

Kuratorami dbający o merytoryczny i wizualny poziom festiwalu jest: Anna Panek-Kusz Michael Kurzwelly i Jerzy Olek, pomysłodawca wydarzenia.

Więcej informacji oraz szczegółowy program: http://www.labirynt.slubice.eu/index.html

Informację wprowadził/a: Ewa Bielewicz – Polakowska