Granty NCN na polsko-niemieckie projekty badawcze dla naukowców z UAM
Wiadomość, opublikowana 09-10-2017

W czwartek ogłoszono wyniki drugiego konkursu BEETHOVEN organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z Niemiecką Wspólnotą Badawczą (DFG). Wśród laureatów znaleźli się prof. dr hab. Małgorzata Fabiszak z Wydziału Anglistyki UAM oraz dr hab. Jerzy Kaczmarek z Wydziału Nauk Społecznych UAM.

Profesor dr hab. Małgorzata Fabiszak z Zakład Językoznawstwa Kognitywnego Wydziału Anglistyki otrzymała grant w wysokości prawie 500 tys. zł na analizę zmian w nazewnictwie ulic w Niemczech Wschodnich i w Polsce w latach 1916-2016.

Dr. hab. Jerzemu Kaczmarkowi z Instytutu Socjologii na projekt „Społeczno-przestrzenne transformacje na niemiecko-polskich obszarach przygranicznych. Praktyki zacierania i odtwarzania granic” przyznano ponad 250 tys. zł.

Łącznie w konkursie BEETHOVEN 2 na realizację projektów przyznano 28 365 899 zł.

W konkursie złożono 155 wniosków o finansowanie projektów badawczych realizowanych wspólnie przez polsko-niemieckie zespoły naukowców. W naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce złożono 72 wnioski, zaś w wybranych dyscyplinach nauk ścisłych i technicznych – 83. Z tej puli wniosków polsko-niemieckie panele ekspertów wyłoniły 38 najlepszych projektów.

Konkurs BEETHOVEN 2 został ogłoszony 15 września 2016 r. Ocena merytoryczna była przeprowadzana wspólnie przez NCN i DFG i składała się z dwóch etapów:  1. oceny wstępnej, której, na podstawie danych zawartych we wspólnym polsko-niemieckim wniosku o finansowanie projektu badawczego, dokonali wskazani przez NCN i DFG eksperci zewnętrzni niebędący członkami Zespołów Ekspertów; 2. oceny końcowej, która została dokonana podczas posiedzenia Zespołów Ekspertów złożonych z członków wskazanych przez obie instytucje organizujące konkurs.

Kierownik zespołu w polskiej części projektu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, a realizacja projektu mogła być zaplanowana na 2 lub 3 lata. Minimalna wartość polskiej części prac to 150 tysięcy złotych, nie została natomiast określona górna granica finansowania dla jednego projektu.

Niemiecka Wspólnota Badawcza jest organizacją finansującą badania podstawowe we wszystkich dyscyplinach naukowych. Jest to stowarzyszenie, w którego skład wchodzą niemieckie uniwersytety badawcze, instytucje badawcze i stowarzyszenia naukowe. DFG działa jako podmiot prawa prywatnego, a finansowane jest głównie ze środków krajów związkowych oraz rządu federalnego.

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna