Konkurs dla najlepszych popularyzatorów nauki
Wiadomość, opublikowana 10-10-2017

Jeszcze tylko do 15 października można przesyłać zgłoszenia do 13. edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do konkursu mogą zgłaszać się osoby, zespoły i instytucje, które twórczo i skutecznie przybliżają Polakom problemy nauki.

Nagrody są przyznawane w pięciu kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja oraz Media.

Kandydaci do konkursu mogą się zgłaszać sami, a w przypadku instytucji czy zespołów - za pośrednictwem swoich przedstawicieli. Kandydata do nagrody nominować może każdy (za zgodą zgłaszanego).

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem www.pap.pl/popularyzator-nauki/

Zgłoszenia oceni kapituła, w skład której wchodzą popularyzatorzy nauki, przedstawiciele środowiska naukowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz portalu Nauka w Polsce. Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła wybierze jednego laureata Nagrody Głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie kandydatowi (osobie, zespołowi, instytucji albo medium), który promuje naukę twórczo i skutecznie.

Nazwiska zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki oraz statuetkę.

Kategorie konkursu

W kategorii Naukowiec o nagrodę mogą się ubiegać osoby popularyzujące naukę, posiadające co najmniej stopień naukowy doktora. O nagrodę w kategorii Animator mogą się ubiegać osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, nieposiadające stopni ani tytułów naukowych (np. studenci i doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni).

Nagroda w kategorii Zespół przewidziana jest dla grup osób, które wspólnie popularyzują naukę, tworzonych np. przez naukowców, animatorów popularyzacji, koła naukowe, osoby pracujące nad wspólnymi projektami na rzecz popularyzacji, animatorów nauki w instytucjach typu muzea. W kategorii Instytucja o nagrodę mogą się ubiegać instytucje: naukowe (np. instytuty, jednostki uczelni), pozanaukowe (np. organizacje pozarządowe, centra nauki), jak i przedsiębiorstwa.

W kategorii Media nagrodę mogą zdobyć dziennikarze, zespoły redakcyjne mediów, blogerzy czy zespoły tworzące strony internetowe.

Jak co roku przy okazji konkursu redakcja portalu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja.

O konkursie

Organizowany od 2005 r. Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.

Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Regulamin konkursu Popularyzator Nauki 2017 do pobrania na stronie Nauka w Polsce. Pytania związane z konkursem można kierować na adres popularyzator@pap.pl

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna