Ameryka Barańczaka
Wydarzenie, trwa od 21-11-2017 do 22-11-2017

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM wraz z Instytutem Filologii Polskiej UAM mają zaszczyt zaprosić na międzynarodowe seminarium "AMERYKA BARAŃCZAKA" z cyklu "Dyskursy krytycznoliterackie XXI wieku".

Seminarium odbędzie się w dniach 21 i 22 listopada 2017 w Poznaniu (Collegium Maius, Teatr Ósmego Dnia i Centrum Kultury Zamek).

PROGRAM:

Wtorek 21 XI
Teatr Ósmego Dnia, godz. 18.30

Spotkanie z Magdą Heydel i Adamem Poprawą wokół "444 wierszy poetów języka angielskiego XX wieku" Stanisława Barańczaka pod redakcją Magdy Heydel (Wydawnictwo Znak, 2017) oraz "Odbiorcy ubezwłasnowolnionego. Tekstów o kulturze masowej i popularnej" Barańczaka w opracowaniu Adama Poprawy (Wydawnictwo Ossolineum, 2017).
Prowadzenie: Sylwia Karolak i Ewa Rajewska

Środa 22 XI
Salon Mickiewicza pod Kopułą, Collegium Maius

9.00 – 11.10
Otwarcie seminarium
Dariusz Pawelec (UŚ), Boston Barańczaka
Beata Przymuszała (UAM), Usuwanie się ziemi – Ameryka Barańczaka
Sebastian Walczak (UAM), Pierwszy dzwonek. Szkolne spotkania ucznia Staszka Barańczaka z Ameryką
Magda Heydel (UJ), Listy do Czesława. Rzut oka na korespondencję Stanisława Barańczaka z Miłoszem ze zbiorów Beinecke Library

11.10 – 11.30 przerwa

11.30 – 13.30
Joanna Dąbrowska-Samaszko (UG), „Odkrywanie Ameryki, odkrywanie Ameryce” – upajająco-irytujące doświadczenie emigracji w twórczości Stanisława Barańczaka
Krystyna Pietrych (UŁ), „Amerykańska” Podróż zimowa
Joanna Dembińska-Pawelec (UŚ), Wyspa wśród morza. Na marginesie wiersza „Płynąc na Sutton Island”
Adam Poprawa (UWr), Chyba jednak pospieszność. Barańczak o jednej powieści Kundery

13.30 – 15.00 przerwa

15.00 – 16.00
Katarzyna Szymańska (University of Oxford), „A Second Nature”: Barańczak przekłada Barańczaka na angielski
Jerzy Jarniewicz (UŁ), Wolność, równość, przekład. O antologii amerykańskiej Stanisława Barańczaka

16.00 – 16.20 przerwa

16.20 – 17.20
Andrzej Skrendo (US), Stanisław Barańczak i poezja metafizyczna
Tomasz Kunz (UJ), Jeszcze o tak zwanym zwrocie metafizycznym w poezji Stanisława Barańczaka w kontekście doświadczenia amerykańskiego

Środa 22 XI
Scena Nowa, CK Zamek, godz. 18.00

Panel dyskusyjny "Ameryka Barańczaka widziana stamtąd" z udziałem Anny Barańczak (Harvard University), Jerzego Illga (Wydawnictwo Znak), Joanny Niżyńskiej (Indiana University, Bloomington) i Wojciecha Wołyńskiego (Massachusetts College of Art And Design, Boston).
Prowadzenie: Marcin Jaworski i Ewa Rajewska

Zapraszamy!