Wykład "Wojska specjalne jako narzędzie dyplomacji" - IV edycja Poznańskiej Akademii Dyplomacji
Wydarzenie, rozpoczyna się 10-01-2018

Koło Naukowe "Futurum Europae" działające na Wydziale Prawa i Administracji UAM zaprasza w środę 10 stycznia o godzinie 14:00 na wykład płk. Piotra Gąstała - byłego dowódcy jednostki specjalnej "GROM" - pt. "Wojska specjalne jako narzędzie dyplomacji". Spotkanie organizowane jest w ramach IV edycji Poznańskiej Akademii Dyplomacji.

Wykład odbędzie się w sali ZETA (II piętro) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Aleja Niepodległości 53, budynek Collegium Iuridicum Novum).

Przypominamy, że wydarzenia organizowane w ramach Poznańskiej Akademii Dyplomacji są certyfikowane. Obecność na trzech wykładach upoważnia do odebrania certyfikatu uczestnictwa w kursie PAD.
Certyfikaty będą do odebrania po zakończeniu IV edycji PADu - w czerwcu 2018 r.

Pan pułkownik Piotr Gąstał służbę w Jednostce Wojskowej GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego Joint Terminal Attack Controller (JTAC).

Brał udział w koordynowaniu współpracy GROM-u z zagranicznymi partnerami. Z jednostek bojowych do struktur planistyczno-dowódczych odszedł w 2006 r. w styczniu 2009 r. został mianowany na stanowisko zastępcy dowódcy JW GROM. Wielokrotnie wykonywał zadania poza granicami kraju (na Haiti, we Wschodniej Slawonii, Kosowie i Iraku). Ukończył wiele zagranicznych i krajowych kursów specjalistycznych, m.in.: Kurs Taktycznych Jednostek Antyterrorystycznych w 1993 roku, Kurs Oficerów Wojsk Specjalnych w Fort Bragg (USA) w 2003 roku, Kurs Zarządzania Zasobami Obrony w Podyplomowej Szkole MW w Monterey (USA) w 2005 roku, Kurs Połączonych Operacji Specjalnych NATO w Oberammergau (Niemcy) w 2005 roku, Kurs Połączonego Wsparcia Ogniowego - US Air Force w Spangdahlem (Niemcy) w 2006 roku oraz Zaawansowany Kurs Operacji Specjalnych w Tampie (USA) w 2011 roku.

Oprócz wyżej wymienionych kursów, ukończył m. in. Studia Podyplomowe w Naval Postgraduate School w Monterey (USA) w 2008 roku, gdzie obronił pracę na temat „Targeting civilians with indiscriminate Violetce”. Ukończył studia politologiczne oraz studia podyplomowe zakresu bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Za swoją służbę był wielokrotnie wyróżniany, m.in. w 1998 roku „Krzyżem Zasługi za Dzielność”. Posiada stopień mistrzowski w karate. Biegle posługuje się językiem angielskim.

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna