Mistrzynie włoskiego renesansu i baroku
Wydarzenie, rozpoczyna się 25-01-2018

Stowarzyszenia Polonia-Italia w Poznaniu serdecznie zaprasza na prelekcję Katarzyny Śmiałowicz: Mistrzynie włoskiego renesansu i baroku.

25 stycznia godz.18.00
Biblioteka Uniwersytecka  s. 82

Krytyczne spojrzenie na obowiązujący kanon dzieł sztuki oraz historiografię sztuki, uświadamia, że kanon ten, nie ukazuje prawdy o historii sztuki. Przeciwnie, będąc subiektywną i silnie zideologizowaną konstrukcją, raczej ją zaciemnia. Największym brakiem historiografii sztuki, od renesansu aż po współczesność jest uporczywe pomijanie dzieł autorstwa kobiet. Tym samym, uwzględnienie dzieł kobiet w kanonie, nie jest, jak chcieliby krytycy, pisaniem historii od nowa, a jedynie odkrywaniem historii, która przecież miała miejsce. Przywrócenie artystek, takich jak Sofonisba Anguissola czy Elisabetta Sirani, zbiorowej pamięci, nie jest zakłamywaniem historii, a odkłamywaniem jej. Znając fakty historyczne, wiedząc, że przez wieki kobietom wzbraniano dostępu do edukacji, możliwości sprzedawania swoich prac czy wstępu do akademii sztuki, znamy przyczyny nierównej proporcji „geniuszu” w historii sztuki. Dlatego równie ważne, co włączanie kobiet do ogólnego kanonu, są inicjatywy poświęcone wyłącznie twórczości kobiet. Taką inicjatywą jest ten wykład. Będzie on tylko szybkim rzutem oka na prace artystek włoskiego renesansu i baroku, impulsem do własnych poszukiwań – ponieważ o każdej z artystek, które podczas wykładu zdołam tylko przedstawić, można by zaplanować cały cykl wykładów.

Katarzyna Śmiałowicz – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, edukatorka w Bramie Poznania ICHOT, wykładowczyni, członkini zarządu Fundacji Jak Malowana. Przewodzi Galerii Jak, która jest jednym z wiodących projektów poznańskiej filii fundacji, mającym na celu inkubację nowych zjawisk w sztuce oraz promowanie młodych artystek i artystów.

Informację wprowadził/a: Anna Dodot