Konferencja: „Reduta Sułkowskiego – relikty odkrytego założenia ziemnego po 1. Regimencie Legii Poznańskiej z 1807 roku pod Kołobrzegiem”
Wydarzenie, rozpoczyna się 02-02-2018

Muzeum Patria Colbergiensis i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zapraszają na konferencję: „Reduta Sułkowskiego – relikty odkrytego założenia ziemnego po 1. Regimencie Legii Poznańskiej z 1807 roku pod Kołobrzegiem”.

2 lutego 2018r. o godz. 17.00, w sali 82

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40.

Grupa badawcza pod kierownictwem archeologa Olafa Popkiewicza (prowadzący program „Poszukiwacze Historii”) pod egidą Muzeum Kołobrzeskiego "Patria Colbergiensis" z miejskiego ratusza dokonała odkrycia nieznanego do tej pory założenia ziemnego o funkcji obronnej w formie reduty. Odnalezione w lesie podkołobrzeskim dzieło użytkowane było w roku 1807 przez 1. Regiment Piechoty Legii Poznańskiej, która u boku wodza Francuzów Napoleona Bonaparte walczyła na Pomorzu o wolność naszej Ojczyzny.

Przy okazji ukazywania wyników eksploracji, oraz kwerendy źródłowej zostaną przybliżone postaci wielkich patriotów z Wielkopolski, którzy uczestniczyli w 1807 roku w walkach o Kołobrzeg i którzy przypuszczalnie przebywali na terenie odnalezionego przez nas dzieła obronnego.

Byli nimi:

Antonii Paweł Sułkowski – Ordynat dóbr Rydzyńskich, dowódca 1. Regimentu, późniejszy generał i naczelny wódz wojsk polskich Księstwa Warszawskiego,

Franciszek Dzierżykraj Morawski – Adiutant Sułkowskiego, poeta z Pudliszek, późniejszy generał, minister wojny w czasie powstania listopadowego,

Ignacy Przybylski – Ksiądz, Pijar, kapelan 1. Regimentu, który na terenie naszej reduty uczcił jako pierwszy Polak na ziemiach północnych i zachodnich święto Konstytucji 3 Maja.

W programie:

- Dr hab. Grzegorz Podruczny - prof. UAM z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum
Temat: „Relikty założenia ziemnego związanego z obozem polskich wojsk z 1807 r. w świetle historycznej kartografii”

- Zdzisław Moliński – Zamek w Rydzynie
Temat: „Antonii Paweł Sułkowski – życie i dzieło”

- Maciej Błachowicz - WPA w Kaliszu UAM
Temat: "Ignacy Przybylski - zapomniany znawca balistyki"

- Marek Augustyniak – Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis”
Temat: „Franciszek Dzierżykraj Morawski, żołnierz który się kulom nie kłaniał”

- Olaf Popkiewicz – archeolog, „Poszukiwacze Historii”
Temat: „Wyniki retrospekcji na terenie użytkowanym przez Wielkopolan pod Kołobrzegiem w 1807 roku”

Całość spotkania poprowadzi Robert Maziarz – Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis” w ratuszu. Inspirator i pomysłodawca prac poszukiwawczych.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że patronat medialny nad konferencją udzielił nam ogólnopolski miesięcznik „Odkrywca” oraz „Głos Wielkopolski”.

link do facebooka

ZWYCIĘZCĄ JEST HISTORIA!