Uniwersyteckie Wykłady na Zamku
Wydarzenie, rozpoczyna się 13-02-2018

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęcone w tym roku problemowi wolności. Prelekcja odbędzie się 13 lutego o godzinie 18:00 w Holu Balkonowym Centrum Kultury „Zamek”. Wykład wygłosi prof. dr hab. Waldemar Łazuga z Wydziału Historycznego UAM, a jego tytuł brzmi: "Po co komu wolność? O naszym i nie naszym do niej stosunku".

W rozwoju "pierwiastka wolności" prześcignęliśmy inne narody – pisał Lelewel. Czy rzeczywiście cechowało nas wyjątkowe "umiłowanie wolności"? I wyjątkowa niechęć do absolutyzmu oraz każdej postaci jedynowładztwa? Czy Rzeczpospolita szlachecka była pierwszym państwem demokratycznym? Czy przez nadużywanie wolności upadła? Czy wolność nieuchronnie prowadzi do anarchii? Czy Rosjanie i Niemcy maja zdolność do skupienia władzy w jednym punkcie, a my do jej rozpraszania? Czy wolność ma cechę narodową? Jak się ma wolność do rządności? Czy potrafiliśmy (i potrafimy) być rzeczywiście wolni?

Prof. dr. hab. Waldemar Łazuga - urodzony w Świdwinie,  ale od czasów studiów związany z Poznaniem. Tu na Wydziale Filozoficzno-Historycznym uzyskał z wyróżnieniem magisterium, doktorat i habilitację. Jest obecnie kierownikiem Zakładu Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii UAM, a także kierownikiem Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Szkolnej. Członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Badacz dziejów Polski XIX i XX wieku oraz kultury politycznej. Jest autorem kilkunastu książek, w tym czterech podręczników  szkolnych do historii i ponad 200 artykułów. Wśród nich są monografie Ostatni stańczyk, Michał Bobrzyński – portret konserwatysty, Rządy polskie w Austrii. Gabinet Kazimierza hr. Badeniego (1895–1897), Gabriel Narutowicz. Pierwszy prezydent Rzeczypospolitej (wespół z Januszem Pajewskim), Znany – nieznany prezydent Poznania. Rzecz o Jarogniewie Drwęskim, Zrozumieć dzieje. Wiek XIX,  Kalkulować… Polacy na szczytach c. k. monarchii. Popularyzator  i animator przedsięwzięć naukowych, ceniony dydaktyk. wieloletni dyrektor Centrum Studiów Otwartych UAM, jeden z pomysłodawców  i kierownik naukowego programu Encyklopedia Dziecięca Wielkopolan. Za swoją działalność wielokrotnie wyróżniany m.in. krzyżami kawalerskim i oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego", laureat godności "Lider Pracy Organicznej" i statuetki "Honorowego Hipolita".

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.