XVII Ogólnopolskie Sympozjum Teologicznym pt.: „Humanae vitae”. Profetyczny głos Kościoła?
Wydarzenie, trwa od 07-02-2018 do 08-02-2018

W dniach 7 i 8 lutego 2018 roku odbyło się XVII Ogólnopolskie Sympozjum Teologiczne pt.: „HUMANAE VITAE”. PROFETYCZNY GŁOS KOŚCIOŁA?

W bieżącym roku przypada 50 rocznica wydania encykliki papieża Pawła VI „Humanae vitae”. Dokument ten dotyczy problematyki przekazywania życia. Wywołał on wówczas szereg kontrowersji. Zresztą nie brakuje ich również i dziś. Stąd też rodzi się pytanie czy encyklika „Humanae vitae” to proroczy głos Kościoła?

Paweł VI w swej encyklice stawiał zaraz na jej początku bardzo ważne pytania: czy biorąc pod uwagę zarówno warunki współczesnego życia, jak i znaczenie stosunków małżeńskich dla harmonii i wzajemnej wierności między małżonkami nie należałoby poddać rewizji obowiązujących zasad moralnych? Czy dziś nie wolno mniemać, że prokreacja jako cel odnosi się do całości życia małżeńskiego niż do jego poszczególnych aktów? Czy ze względu na większe poczucie odpowiedzialności, jakim się odznaczają współcześni ludzie, nie nadszedł już czas, by zadanie przekazywania życia powierzyć raczej ich rozumowi i woli?

Odpowiedzi na te pytania są ciągle aktualne.


Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.