Konferencja: Komiks niepokorny
Wydarzenie, trwa od 10-05-2018 do 11-05-2018

Fundacja Instytut Kultury Popularnej, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM mają zaszczyt zaprosić na konferencję Komiks niepokorny.

Fakt, iż komiks powstał jako wytwór popkultury, funkcjonuje jako jej stały element, sprawia, że najczęściej kojarzy się tę formę przekazu ze schematyzmem, uproszczeniami, stereotypizacją, które zapewnić mają jednoznaczność i czytelność przekazu oraz masowy odbiór. Na obszarze twórczości komiksowej wyróżnić można jednak także komiks niepokorny. Określenie to rozumiemy jako przełamywanie rozmaitych tabu – społecznych, obyczajowych, politycznych, naruszanie powszechnie przyjętych norm i reguł estetycznych, usytuowanie poza mainstreamem. Ten brak pokory kojarzy nam się w oczywisty sposób z twórczością undergroundową, choć nie tylko z nią. Interesuje nas szeroko rozumiany kontrkulturowy potencjał medium, komiks jako forma buntu, przekory wobec kultury głównego nurtu, wyzwanie rzucone spetryfikowanym wzorcom fabularnym, konwencjom graficznym… Komiks kontra… komiks w kontrze do… komiksowy bunt, niepokorność, obrazoburstwo to kwestie, które chcemy poddać naukowej refleksji podczas organizowanej konferencji. Zgłaszane referaty dotyczyć mogą następujących obszarów tematycznych:

– bunt jako komiksowy motyw fabularny,

– komiks undergroundowy, awangardowy,

– różne sposoby przełamywania komiksowych konwencji przedstawieniowych,

– czy komiks mainstreamowy może być zbuntowany?

– komiks kontra cenzura,

– filmowe adaptacje komiksów – przełamanie schematu, polemika z pierwowzorem.

Organizowana konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne skupiające badaczy zajmujących się różnymi dyscyplinami naukowymi. Zapraszamy kulturoznawców, socjologów, psychologów, literaturoznawców, filmoznawców, pedagogów oraz przedstawicieli wszystkich innych dziedzin naukowych.

Konferencja odbędzie się 10-11 maja 2018 w Collegium Maius (ul. Fredry 10) oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40).

Jednocześnie wszystkich uczestników zapraszamy do wzięcia udziału w innych wydarzeniach odbywających się 12 maja w ramach pierwszej edycji Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej.

Zgłoszenia na konferencję należy przesyłać na adres kontakt@fundacja-ikp.pl do 10 kwietnia 2018.

Prosimy o podanie tytułu wystąpienia oraz załączenie krótkiego (do 1000 znaków) streszczenia. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do wyboru nadesłanych propozycji.

Przewidywany czas wystąpienia to 20 minut.

Opłata konferencyjna wynosi 200 zł i nie obejmuje noclegów oraz zwrotu kosztów przejazdów. Organizatorzy zapewniają natomiast wyżywienie (obiady i uroczysta kolacja) oraz pomoc w znalezieniu noclegów.

Efektem konferencji będzie punktowana monografia, której wydanie planowane jest na rok 2019.

dr hab. Rafał Wójcik

dr Justyna Czaja