„WodoWskazy 2018 – Eksploracje Strefy Polarnej”
Wydarzenie, rozpoczyna się 24-04-2018

Już 24 kwietnia odbędzie się pierwsza edycja festiwalu „WodoWskazy 2018 – Eksploracje Strefy Polarnej”, popularyzującego naukę, sztukę i podróże, organizowanego przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile!
Tego wyjątkowego dnia przeniesiemy się do krainy lodu i śniegu, gdzie zanurkujemy w ekstremalnych warunkach w pogoni za waleniami, staniemy oko w oko z niedźwiedziem polarnym, zbadamy zdrowie lodowców, dowiemy się jakie zwierzęta są najbardziej wytrzymałe na Ziemi i podążymy śladami pierwszych zdobywców obu biegunów.

Nazwa Festiwalu „WodoWskazy” nie jest przypadkowa! Nasi Goście – naukowcy, artyści i podróżnicy, poprzez swoje pasje, nierzadko związane z wodą (w różnym stanie skupienia) i to co w niej żyje, wskazują prosty kierunek – woda! Bo woda to życie. Nie tylko to biologiczne. Celem Festiwalu jest popularyzacja nauk przyrodniczych, przede wszystkim z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska.  Poprzez organizację Festiwalu „WodoWskazy” pragniemy również uświadamiać studentom i uczniom jaką siłą sprawczą w życiu jest pasja, jej ciągły rozwój i stawianie sobie trudnych wyzwań. Rejs po bezkresnych morzach, wyprawa na biegun czy nurkowanie w arktycznej głębi, stanowią nie tylko źródło ekstremalnych przeżyć i nowych odkryć dla nauki, ale pozwalają zmierzyć się z własnymi słabościami i mogą być momentem przełomowym w życiu.

Pierwsza edycja Festiwalu odbędzie się pod hasłem "Eksploracje Strefy Polarnej" - uwagę poświęcimy więc badaniom naukowym i szeroko pojętej eksploracji na dwóch kołach podbiegunowych, oraz w polskich ekstremalnych warunkach, w skutych lodem tatrzańskich stawach. Nie zabraknie również przeżyć estetycznych i fascynujących opowieści z podróży.

Gośćmi specjalnymi tegorocznych "WodoWskazów" będą: Bartosz Stróżyński - fotograf podwodny, operator filmowy i pomysłodawca artystycznego przedsięwzięcia "Trzy Sztuki w Antarktyce"; oraz  Jasiek Mela - najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów w ciągu jednego roku. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą reprezentowali: dr Jakub Małecki (geolog), dr Krzysztof Zawierucha (zoolog) oraz dr Paweł M. Owsianny (hydrobiolog-biogeograf).
Wszyscy Goście "WodoWskazów" swoim życiem pokazują, że warto podejmować wyzwania i zmierzyć się z własnymi słabościami. Co więcej, są gotowi by zmotywować innych do działania!

„WodoWskazy 2018” są częścią „Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki” organizowanego w dniach 22-26.04.2018 w Poznaniu.

Do kogo adresowany jest Festiwal? Przede wszystkim do uczniów szkół „średnich” z pasjami przyrodniczymi w zakresie geografii, biologii, czy chemii, członków szkolnych kół przyrodniczych i wszystkich zainteresowanych naukami o Ziemi, turystyką i ekstremalnymi przeżyciami.

Program Festiwalu (godziny mogą ulec zmianie):

9:00 – 9:30
Dr Jakub Małecki (Zakład Badań Kriosfery, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM) – Lodowe badania na Stacji Polarnej UAM

9:30 – 10:00
Dr Krzysztof Zawierucha (Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt, Wydział Biologii UAM) – Mikroskopijne niedźwiedzie w tundrze i na lodowcach. Różnorodność i rola niesporczaków oraz innych bezkręgowców w Arktyce

10:00 – 10:30
Dr Paweł M. Owsianny (Z-ca Dyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile) – Tatrzańskie stawy „pełne” bioróżnorodności: w poszukiwaniu starych i nowych gatunków pod lodem i pod wodą

10:30 – (11:30)
Bartosz Stróżyński (fotograf podwodny i operator filmowy, kompozytor, pomysłodawca i producent przedsięwzięcia „Trzy Sztuki w Antarktyce”) – „Dalej i zimniej już się nie da”, czyli o fotografowaniu w ekstremalnych warunkach

(11:30) – 12:00
Wernisaż wystawy fotograficznej Bartosza Stróżyńskiego  "Trzy Sztuki w Antarktyce" - Galeria w Holu NI UAM w Pile

12:00 – 13:30
Spotkanie motywacyjne z Jaśkiem Melą, Prezesem Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, najmłodszym w historii zdobywcą obu biegunów w ciągu jednego roku.

Spotkanie otwarte z Jaśkiem Melą. Duża aula

Wstęp wolny!
Grupy szkolne obowiązują zapisy i wcześniejsza rezerwacja miejsc!
Kontakt: mateusz.gutowski@amu.edu.pl, tel. 618293462

Informację wprowadził/a: Dawid Plebanik