Nowe gatunki bruzdnic odkryte przez naukowca z UAM
Wiadomość, opublikowana 27-04-2018

Dr Paweł M. Owsianny razem z naukowcami z uniwersytetów w Monachium i Osnabrück odkryli nowe dla nauki gatunki glonów z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dwa z odkrytych gatunków bruzdnic (Dinoflagellata) zostały nazwane na cześć pilan - Grzegorza Marciniaka i Krzysztofa Trawińskiego: Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii. Poza tym opisano także Parvodinium mixtum (Wołoszyńska) sp. nov. i jego dwie nowe odmiany P. mixtum var. remotum i P. mixtum var. conjunctum. Badania w Tatrzańskim Parku Narodowym prowadzone od 2013 roku przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbywają się przy wsparciu Fundacji Nord oraz Stowarzyszenia Nurków Niepełnosprawnych HSA "Krok po kroku" w Pile.

Uzyskane wyniki badań pozwalają zaliczyć Tatry do jednego z europejskich centrów bioróżnorodności - miejsca "powstawania" nowych gatunków i tego tematu będą dotyczyły dalsze eksploracje Tatr. Badania zespołu dr. Owsiannego prowadzone są we współpracy z grupą badawczą prof. Marca Gottschlinga, którego wraz doktorantką Juliane Kretschmann z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Ludwig-Maximilians-Universität München) - gościliśmy w Pile w 2016 roku.

Gratulujemy dr. Owsiannemu i wyróżnionym Pilanom, ponieważ dotąd tylko Stanisław Staszic był uhonorowywany nazwanymi na jego część gatunkami różnych organizmów żywych. Uroczyste ogłoszenie nowych gatunków odbyło się w czasie Festiwalu Nauki, Sztuki i Podróży „WodoWskazy 2018: Gospodarka Wodna – Eksploracje Strefy Polarnej”, organizowanego w naszym Instytucie.

Fot. Paweł M. Owsianny, Mateusz Gutowski

Informację wprowadził/a: Dawid Plebanik

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.