IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Filozoficzne aspekty doświadczenia mistycznego
Wydarzenie, trwa od 10-06-2018 do 11-06-2018

Zakład Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UAM oraz Seminarium Philosophicum et mysticum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają na IV Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu Filozoficzne aspekty doświadczenia mistycznego pt. „Doświadczenie mistyczne w rozkwicie średniowiecza. Perspektywa filozoficzna”. Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 czerwca 2018 r. w Nakle n. Notecią.

W ramach wydarzenia przewidziane zostały prelekcje cenionych znawców myśli średniowiecznej reprezentujących różne ośrodki naukowe w Polsce oraz dwa panele dyskusyjne z ich udziałem. Planowane jest przybliżenie myśli związanej z doświadczeniem mistycznym w okresie od XIII do XV wieku u Bonawentury, Tomasza z Akwinu, Anieli z Foligno oraz Philippe’a de Mézières.

Podczas konferencji zostaną przedstawione poglądy dotyczące doświadczenia sacrum w ujęciu filozofów i doktorów Kościoła żyjących w szczytowym okresie scholastyki, reprezentantów szkoły dominikańskiej i franciszkańskiej. Pomimo czerpania przez te nurty z różnych tradycji, z jednej strony z arystotelizmu, z drugiej zaś strony z augustianizmu, łączył je jeden punkt wyjścia, tj. przekonanie o potrzebie kontemplacji prawdy na kolanach. W tym kontekście z pewnością nie zabraknie pytań o wartość i konieczność przysposobienia ludzkiej natury na przyjęcie Bożych darów, o język, w którym zostało wyrażone doświadczenie rzeczywistości nadprzyrodzonej u tych myślicieli oraz o cechy charakterystyczne poznania mistycznego: czy jest ono procesem, czy kwestią chwilowego nawiedzenia? Czy jednocześnie porusza ludzkie serce i oświeca rozum? I czy piętno objawiającego się Boga jest trwałe? Bez wątpienia wszystkie te pytania będą towarzyszyły tegorocznej dyskusji eksperckiej zmierzającej do podjęcia kolejnej próby zdefiniowania doświadczenia mistycznego.

Szczegóły na plakacie!

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir