Pierwsza pilska wyprawa naukowo-badawcza na Spitsbergen UAM PIŁA NORD EXPEDITION - SPITSBERGEN 2018
Wiadomość, opublikowana 11-07-2018

Nadnotecki Instytut UAM w Pile organizuje pierwszą pilską wyprawę naukowo-badawczą na Spitsbergen (Svalbard, Arktyka). Rozpoczynająca się ekspedycja wynika ze specjalizacji pilskiego Instytutu w prowadzeniu studiów i badań z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska.

Rejs badawczy polskim jachtem S/Y Hi Ocean One odbędzie się w dniach od 11 do 21 lipca 2018 roku przy wsparciu Fundacji Nord, miasta Piła oraz stowarzyszenia nurków niepełnosprawnych Krok po Kroku HSA w Pile. Zespół 7-osobowy będzie prowadził badania wzdłuż zachodniego wybrzeża Spitsbergenu w celu poznania różnorodności bruzdnic (Dinophyceae, Dinoflagellata), jednej z grup glonów. W skład wyprawy wchodzą dr Paweł M. Owsianny – kierownik wyprawy (z-ca dyrektora NI UAM w Pile, KpK HSA), Mateusz Gutowski (pracownik UAM), Grzegorz Marciniak (student UAM), nurkowie Grzegorz Marciniak (Nord, KpK HSA) i Krzysztof Trawiński (KpK HSA), a także Iwona Leśniewska (lekarz, fotograf) i Michał Kempiński (dokumentalista, TVAsta). Planowane jest poznanie różnorodności gatunkowej bruzdnic występujących w toni wodnej (plankton słonowodny), bytujących na dnie (w tym formy przetrwalnikowe), na granicy woda-ląd, jak i w słodkowodnych siedliskach lądowych Spitsbergenu. Zespół posiada doświadczenie badawcze w ekstremalnych warunkach zimnowodnych w Tatrach, nurkując od 2013 roku w wysokogórskich jeziorach.
Wyprawy pilskiego Instytutu UAM w Tatry pozwoliły odkryć nowe dla nauki gatunki i odmiany bruzdnic. Badacze mają nadzieję, że także podczas wyprawy na Spitsbergen dopisze im naukowe szczęście i osiągną podobne efekty. W czasie wyprawy wizytować będą również Stację Polarną "Petuniabukta" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – najbardziej wysuniętą na północ stację badawczą archipelagu Svalbard, położoną w północnej części rozległego Billefjordu. Pierwsze obserwacje pobranego materiału badawczego zostaną przeprowadzone pod mikroskopami w czasie rejsu, a całościowe analizy zostaną wykonane w pilskich laboratoriach UAM. Obecnie na Spitsbergenie panuje dzień polarny, więc naukowcy w trakcie rejsu mogą liczyć na spotkanie sztandarowych zwierząt Arktyki – między innymi niedźwiedzi polarnych, morsów, czy wielorybów.

Bieżącą lokalizację oraz postępy ekspedycji można śledzić w serwisie i aplikacji www.marinetraffic.com – wpisując w wyszukiwarce Hi Ocean One oraz na facebooku Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.


Zdjęcie jachtu: Fot. Marcin Sokołowski, źródło: http://www.hiocean.pl/jacht_s_y_hi_ocean_one.

Informację wprowadził/a: Dawid Plebanik

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.