Wielka karta uniwersytetów
Wiadomość, opublikowana 20-09-2018

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazł się w gronie sygnatariuszy Magna Charta Universitatum. Akt podpisał JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki, który uczestniczy w obchodach 30-lecia powstania dokumentu i Obserwatorium Magna Charta Universitatum. Uroczystości trwają w Salamance, gdzie 800-lecie świętuje tamtejsza uczelnia.

Magna Charta Universitatum to akt podpisany 18 września 1988 r. przez 388 rektorów i kierowników uniwersytetów nie tylko z Europy, z okazji 900-lecia Uniwersytetu w Bolonii. Zawiera zasady wolności akademickiej i autonomii instytucjonalnej jako wskazówki dla dobrego zarządzania i samopoznania uniwersytetów w przyszłości. Celem Magna Charta Universitatum jest pielęgnowanie tradycji uniwersyteckich i zachęcanie do silnych więzi między uniwersytetami. Obecnie podpisało go ponad 800 liderów uczelni z całego świata.

Obserwatorium Magna Charta Universitatum jest stowarzyszeniem sygnatariuszy dokumentu. Podejmuje działania mające na celu zapewnienie integralności pracy intelektualnej i naukowej w instytucjach i społeczeństwie, wzmacniając tym samym zaufanie do relacji między uczelniami a ich społecznościami, lokalnymi, regionalnymi, krajowymi lub globalnymi.

Informację wprowadził/a: Agnieszka Książkiewicz