Instytut Geologii UAM wśród instytucji partnerskich grupy Geoenvironmental Disaster Reduction przy UNESCO
Wiadomość, opublikowana 20-09-2018

Instytut Geologii UAM został oficjalnie jedną spośród 31 instytucji (uniwersytetów i instytutów badawczych) z całego świata (https://www.geo.shimane-u.ac.jp/unesco-chair/partners.html),  które pod przewodnictwem Shimane University (Japonia) i International Consortium on Geo-disaster Reduction (https://icgdr.com/icgdr/history/) tworzą przy UNESCO grupę "Geoenvironmental disaster reduction".

Pracownicy Instytutu Geologii od lat rozwijają działalność badawczą i edukacyjną w zakresie geozagrożeń. Badali między innymi skutki współczesnych jak i dawnych katastrof naturalnych. Brali udział między innymi w ocenie skutków tsunami w 2004 roku w Tajlandii, trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii w 2011 roku, powodzi w Polsce w 2010, katastrofy górniczej w Wapnie koło Inowrocławia oraz osuwisk i powstałego tsunami na Grenlandii w 2000 roku (tsunami w 2004 roku). Zajmują się również badaniem dawnych katastrof naturalnych, takich jak wielkie wymierania dewońskie i permskie czy impakty meteorytowe – na przykład na poznańskim Morasku. Ponadto od kilku lat studenci geologii mogą pogłębiać swoją wiedzę w zakresie specjalizacji geozagrożenia. Większość powyższych działań opiera się na szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej, czego efektem jest wyróżnienie instytutu przez agendy UNESCO.

Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.