Spitsbergen z dala od lodowców – wykład w Oddziale Poznańskim Polskiego Towarzystwa Geograficznego
Wydarzenie, rozpoczyna się 08-11-2018

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznegozaprasza na spotkanie, które odbędzie się w czwartek 8 listopada o godz. 17:00 w sali nr 3 w Collegium Geographicum (ul. Bogumiła Krygowskiego 10). W programie prelekcja prof. Tadeusza Stryjakiewicza pt. Spitsbergen z dala od lodowców.

Spitsbergen kojarzy się zazwyczaj z malowniczymi górami i fiordami, lodowcami lub zorzami polarnymi. Przedmiotem wykładu będzie próba niestandardowego spojrzenia na tę arktyczną wyspę – oczami geografa społeczno-ekonomicznego, uczestnika organizowanych przez UAM warsztatów geograficznych w 2017 roku.

Mimo że w prezentacji nie zabraknie wybranych elementów środowiska przyrodniczego (w tle pojawią się nawet niedźwiedzie polarne), to głównym punktem zainteresowania będzie działalność człowieka i jej skutki dla środowiska. Dowiemy się zatem między innymi jak wyglądają i funkcjonują osiedla ludzkie na Spitsbergenie, a także jaki wpływ na współczesny rozwój tego obszaru wywiera działalność gospodarcza, w tym zwłaszcza turystyka. Ponadto podczas prelekcji usłyszymy o tym jakie skojarzenia na Spitsbergenie wywołuje piramida, czy w pobliżu lodowców produkuje się piwo oraz dowiemy się dlaczego w hotelu robotniczym zamieszkały mewy.

Profesor Tadeusz Stryjakiewicz jest pracownikiem Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują problematykę organizacji i dynamiki przestrzeni społeczno-ekonomicznej, lokalizacji działalności gospodarczej, rozwoju regionalnego i lokalnego oraz polityki miejskiej i regionalnej. Jest autorem lub współautorem 260 publikacji naukowych, licznych ekspertyz i raportów. Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych rad i stowarzyszeń naukowych, był uczestnikiem warsztatów geograficznych na Spitsbergenie i w Ałtaju.

Informacje dostępne także na stronie: http://ptg.amu.edu.pl/

Serdecznie zapraszamy!

Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.