Wykład dr Dominiki Gortych z Wydziału Neofilologii UAM w III LO w Kaliszu
Wiadomość, opublikowana 07-12-2018

W poniedziałek 19 listopada 2018 r. dr Dominika Gortych z Zakładu Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego Instytutu Filologii Germańskiej wygłosiła w III LO w Kaliszu wykład gościnny pt. „Mig-Racje, czyli w mig o racjach i narracjach wokół wędrówek ludów. Przykład Niemiec".

Punktem wyjścia dla refleksji nad wciąż aktualnym problemem kryzysu migracyjnego w Europie oraz jego konsekwencji był zarys historii migracji zarobkowej do Niemiec po II wojnie światowej. Uczniowie i uczennice mogli dowiedzieć się, jakie były jej przyczyny i jak bardzo zmieniło się społeczeństwo niemieckie pod jej wpływem. Przykładem narracji z obszaru popkultury, diagnozującej złożoność prezentowanej problematyki, był nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale w 2004 roku film Fatiha Akına Głową w mur. Słuchaczki i słuchacze z zainteresowaniem śledzili wybrane fragmenty filmu i żywo reagowali na pytania stawiane przez prelegentkę. Ostatnią część wykładu dr Gortych poświęciła powstaniu ruchu PEGIDA, prezentując wyniki swoich badań empirycznych – analizy prasy z przełomu 2014 i 2015 roku. Dzięki temu publiczność miała okazję przekonać się, jak ważną rolę w dyskursie publicznym odgrywa sposób mówienia o aktualnych problemach oraz przemoc symboliczna w sferze społeczno-politycznej. Po wykładzie padły interesujące pytania, m.in. o rolę partii populistycznych w dzisiejszych systemach demokratycznych oraz stan dyskusji wokół skutków kryzysu migracyjnego.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i uczennice klasy 2F, 3F, 3D2, 3B2. Dr Gortych została już po raz drugi zaproszona do kaliskiej szkoły przez nauczycielkę języka niemieckiego, panią Marzenę Łodzińską.

Informację wprowadził/a: Filip Gołąb

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.