Udział pracowników i studentów Instytutu Geologii na ogólnopolskim konwencie miłośników fantastyki Pyrkon w Poznaniu
Wiadomość, opublikowana 15-05-2019

W ostatnim tygodniu kwietnia (26-28.04) na Targach Poznańskich odbywał się ogólnopolski konwent miłośników fantastyki Pyrkon. Koło Naukowe Geologów z Wydziału nauk Geograficznych i Geologicznych brało w nim czynny udział, a wszystko to dzięki dr Annie Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, która zaprosiła nas do współpracy.

Nasza wystawa była jedną z największych i składała się z kilku stanowisk interaktywnych i kilkunastu posterów rozmieszczonych na planie Układu Słonecznego. Umożliwialiśmy zwiedzającym nie tylko obejrzenie różnych rodzajów meteorytów, ale także „pomacanie” jednego z nich. Mieliśmy także konkurs (z nagrodami – pocztówkami udostępnionymi nam przez NASA, LPI oraz UAM) polegający na rozpoznaniu meteorytu wśród wielu innych skał. Bardzo popularne było stanowisko zaaranżowane dzięki inicjatywie studentów umożliwiające obejrzenie różnych minerałów i skał w dużym powiększeniu. Urządziliśmy także punkt, gdzie można było wirtualnie „polatać” nad powierzchniami różnych ciał niebieskich. Oblegane były też miejsca przygotowane tak, żeby można było sobie zrobić zdjęcie: udając Buzza Aldrina na Księżycu, lub wśród naszych „planetarnych pączków. Wszyscy bawili się jak dzieci „tworząc swoje własne światy” w interaktywnej piaskownicy. Przy dużym kawałku meteorytu Morasko, opowiadaliśmy o kraterach uderzeniowych i wysłaliśmy dziesiątki (a może wręcz setki) osób w teren; do jedynego miejsca w Polsce gdzie można zobaczyć miejsce gdzie nastąpiła prawdziwa kosmiczna katastrofa. Co przyjemnie nas zaskoczyło, nawet postery były oblegane! Profesor Andrzej Muszyński (UAM) zorganizował nam niesamowite okazy meteorytów do pokazania na Pyrkonie – w tym robiący ogromne wrażenie na wszystkich 262 kilogramowy kawałeczek meteorytu Morsko (udostępniony z Muzeum Ziemi dzięki uprzejmości prof. Edwarda Chwieduka), oraz kolekcję Pana Mateusza Szyszko – doktoranta z Instytutu Geologii UAM. Profesor Muszyński wykonał również dużo pracy koordynacyjnej, jako oficjalny przedstawiciel UAM naszego projektu, dzięki czemu mogliśmy pożyczyć wiele niezbędnego sprzętu (projektory, stojaki na postery i przede wszystkim interaktywną piaskownicę) z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Organizacja naszej wystawy pozwoliła nie tylko upowszechnić wiedzę o naszym Układzie Słonecznym, meteorytyce oraz kraterach uderzeniowych, ale także rozpropagować informacje o udziale Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w najnowszych badaniach geologii planetarnej. Zwiedzający nie tylko wielokrotnie mówili nam, że nasza wystawa jest ich ulubionym elementem tegorocznego Pyrkonu, ale też wracali po kilka razy (przyprowadzając znajomych). Wystawa „Piechotą przez Układ Słoneczny” była prawdziwym przebojem! :-)

Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński