Program BioLAB 2020-2021
Wiadomość, opublikowana 08-01-2020

Program BioLAB to roczny, płatny staż dla studentów nauk biologicznych (biologia, biochemia, biotechnologia, chemia, fizyka, farmacja, itp.) w czterech amerykańskich instytucjach naukowych: University of Virginia, the University of Chicago,OMRF i UT Southwestern Medical Center.

Nabór wniosków na rozpoczęcie stażu w roku akademickim 2020-2021 jest otwarty! Rekrutacja zostanie zamknięta 1 lutego o godzinie 23:59.

Program BioLAB, wcześniej znany pod nazwą Visiting Research Graduate Traineeship Program (VRGTP), powstał z inicjatywy prof. Zygmunta Derewendy z University of Virginia. Prof. Derewenda w 2001 r. po raz pierwszy zaprosił do odbycia stażu w USA studentów ze swojej alma mater, Uniwersytetu Łódzkiego. W następnych latach do programu dołączały kolejne instytucje: University of Chicago (2006), Oklahoma Medical Research Foundation (2013) oraz University of Texas, Southwestern Medical Center (2014). Od 2016 roku, instytucją koordynującą program po stronie amerykańskiej jest Oklahoma Medical Research Foundation.

Z ponad 200 dotychczasowych absolwentów Programu BioLAB więcej niż 90% zdecydowało się na kontynuację nauki na studiach doktoranckich, zarówno w USA (20%) jak i w Europie. Wśród instytucji, na których studiują absolwenci programu zajdują się m.in University of Oxford, University College London, University of Cambridge, Max Planck Institute czy ETH Zürich.

Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, takich jak „Nature”, „Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics” czy „Acta Crystallographica.”

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta administruje programem od 2013 r. Program BioLAB w całości finansowany jest przez instytucje goszczące.

O staż w ramach Programu BioLAB mogą się osoby, które:

• są studentami kierunków biologicznych (również studiów medycznych!) i cechuje ich pasja do pracy badawczej oraz mają doświadczenie w pracy laboratoryjnej.
  • spełniają wymagania do otrzymania wizy F-1 lub J-1.
  • w roku wyjazdu będą studentami studiów magisterskich lub doktoranckich w polskiej uczelni lub jednostce badawczej i utrzymają aktywny status studenta podczas stażu.
  • uzyskały wysoką średnią z toku studiów (powyżej 4,0).
  • wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

Koordynatorem tego Programu jest Pani Patrycja Donaburska Starszy Specjalista ds. Programów w Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta:
Tel. 882-013-012 ; patrycja.donaburska@fulbright.edu.pl

Informację wprowadził/a: Joanna Janas