Zasady ogłaszania konkursów na stanowiska nauczycieli akademickich
W związku ze zmianą Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, art. 118a obowiązujący
od 1 października 2011 roku zobowiązuje Uczelnię, aby zatrudnienie nauczyciela akademickiego w wymiarze przewyższającym połowę etatu na czas określony lub nieokreślony następowało po przeprowadzeniu otwartego konkursu.
Informację o konkursach ogłaszają na swych stronach:
  • Uczelnia,
  • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Komisja Europejska w europejskim portalu dla mobilnych naukowców EURAXESS.

Procedura ogłaszania konkursu:
  1. Jednostka zamierzająca zatrudnić nauczyciela akademickiego występuje o zgodę na ogłoszenie konkursu do Prorektora ds. kadr i rozwoju Uczelni oraz przygotowuje formularze konkursowe (załącznik nr 1 – treść dla MNiSW i 2 – treść dla Komisji Europejskiej – do pobrania na stronach www.wmu.edu.pl - http://pracownicy.amu.edu.pl/kategorie/kadry-bhp-sprawy-socjalne-zwiazki-zawodowe/kadry/dzial-kadr-i-organizacji/formularze),
  2. Po otrzymaniu zgody na konkurs oraz zaakceptowaniu treści formularzy:
    • Właściwa Rada Wydziału przyjmuje warunki konkursu i powołuje komisję konkursową.
    • Jednostka przesyła wypełniony formularz nr 1 – treść dla MNiSW do Działu Kadr i Organizacji na adres klinke@amu.edu.pl. Dział Kadr i Organizacji zamieszcza ogłoszenie na stronach internetowych Uczelni.
    • Jednostka zamieszcza samodzielnie ogłoszenie konkursowe na stronie MNiSW http://www.bazaogloszen.nauka.gov.pl/.
    • Jednostka zamieszcza samodzielnie formularz nr 2 na portalu EURAXESS
      (ec.europa.eu/euraxess/jobs). Aby zamieścić ofertę należy stworzyć konto instytucji w okienku „My EURAXESS), kliknąć „Add a Job vacancy” oraz wypełnić gotowe pola odpowiednimi informacjami, a następnie opublikować ofertę jednym kliknięciem.
  3. Jednostka przekazuje do Działu Kadr i Organizacji pocztą elektroniczną na adres klinke@amu.edu.pl informację o dacie zamieszczenia informacji o konkursie na stronach MNiSW oraz na stronach Euraxess.