Zbieramy fundusze na ścieżkę dydaktyczną „Meteoryt Morasko”
Wiadomość, opublikowana 12-11-2013
Instytut Obserwatorium Astronomiczne oraz Instytut Geologii UAM w porozumieniu z Polskim Towarzystwem Ochrony przyrody podjął się zadania odnowienia ścieżki dydaktycznej na terenie rezerwatu przyrody "Meteoryt Morasko".

Rezerwat przyrody meteoryt Morasko jest miejscem szczególnym dla Poznania, Polski, Europy a nawet świata. 5000 lat temu miał tu miejsce deszcz meteorytów żelaznych. Do dzisiaj na terenie rezerwatu odnajdywane są liczne meteoryty, włączając w to odkrycie największego (261 kg) meteorytu w Polsce. Meteoryt ten jest jednocześnie czwartym co do wielkości w Europie. Na terenie rezerwatu znajduje się także siedem kraterów uderzeniowych. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można znaleźć zarówno kratery jak i fragmenty obiektu który je wytworzył. Ponadto Poznań jest jedynym miastem na świecie, które w swoich granicach posiada kratery uderzeniowe. Po za walorami kosmicznymi rezerwat ma również ogromną wartość przyrodniczą. Warto wymienić chociażby rzadki las dębowo-grabowy, rośliny takie jak lilia złotogłów czy liczne gatunki ptaków. Rezerwat "Meteoryt Morasko" z całą pewnością jest miejscem bardzo szczególnym naukowo i przyrodniczo. Warto by to niezwykłe i rzadkie miejsce stało się naukową atrakcją turystyczną Poznania.

W związku z powyższym bardzo chcielibyśmy odnowić ścieżkę dydaktyczną na terenie rezerwatu. Odnowiona ścieżka zawierać będzie około 10-15 przystanków. Na każdym z przystanków ścieżki planujemy postawić nowe dwu-języczne (polski, angielski) tablice edukacyjne zawierające informacje na temat Meteorytu Morasko, historii jego odkrywania, meteorytów ogólnie, planetoid i ich spadków oraz walorów przyrodniczych rezerwatu. Szczególny nacisk chcielibyśmy położyć na wyjaśnienie pochodzenia meteorytów oraz pokazanie meteorytu Morasko na tle innych meteorytów, kraterów na świecie oraz zdarzeń takich jak upadek meteorytu w Czelabińsku. Oprócz przekazywania wiedzy meteorytowo-planetkowo-przyrodniczej w sposób tradycyjny, planujemy także stworzenie aplikacji mobilnej na urządzenia typu smartfon lub tablet. Aplikacja ta umożliwi skanowanie kodów QR umieszczonych wzdłuż ścieżki. Po zeskanowaniu kodu na urządzeniu mobilnym uzyskamy dostęp do dodatkowych informacji w postaci krótkich filmów, animacji, gier edukacyjnych itp. Dodatkowo na terenie rezerwatu planujemy też odnowić tzw. mała architekturę tj. kładki drewniane przez tereny podmokłe, barierki i ogrodzenia, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, kosze na śmieci itp.

Projekt posiada honorowy patronat Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza a także Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Koszt całego przedsięwzięcia obliczyliśmy na minimum 50 tysięcy pln. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego projektu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Razem z Polskim Towarzystwem Astronomicznym również złożymy taki wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wsparcie z funduszu DUN (Działalność Upowszechniająca Naukę). Niestety jednak nawet jeśli uda nam się uzyskać wsparcie z tych instytucji, pokryją one jedynie część zapotrzebowania. W związku z tym zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa jako Poznaniaków, a także przedstawicieli nauki o wsparcie finansowe naszego projektu. Wierzymy że jako osoby świadome wartości popularyzacji nauki na przekór trudnym czasom wspomogą nas Państwo w budowie ścieżki. Każda złotówka się liczy!Zachęcamy do wsparcia utworzenia unowocześnionej ścieżki i wpłacanie na ten cel darowizn na konto PTOP „Salamandra”:

Nr konta: 31 1020 4027 0000 1802 0401 6929
Tutuł przelewu: Morasko

Wszystkim naszym darczyńcom jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc. Bez Waszego wsparcia nie bylibyśmy w stanie zdziałać tak wiele.

BARDZO WAM DZIĘKUJEMY!!!

W imieniu komitetu organizacyjnego ścieżki
Dagmara Oszkiewicz
Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM


Informację wprowadził/a: Monika Sielicka

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.