Tranzyt Merkurego widziany z Wydziału Fizyki
Wydarzenie, rozpoczyna się 11-11-2019

W poniedziałek 11 listopada 2019r. będzie miało miejsce rzadkie zjawisko astronomiczne – tranzyt (przejście) Merkurego na tle tarczy Słońca. Poprzednie takie zjawisko miało miejsce w 2016r., a świadkami kolejnego będziemy dopiero w 2032r. W Polsce będzie można zobaczyć tylko część tego zjawiska, całe przejście Merkurego trwa od godziny 13:35 do 19:04, a Słońce zachodzi tego dnia w Poznaniu o godzinie 16:07. Z Ziemi możemy oglądać jedynie przejścia dwóch planet przed tarczą słoneczną: Merkurego i Wenus, ponieważ tylko ich orbity znajdują się wewnątrz orbity ziemskiej. W każdym stuleciu zachodzi około 13 tranzytów Merkurego i co najwyżej 2 tranzyty Wenus.

Przebieg tranzytu Merkurego 11 listopada 2019r.

Ze względu na wysokie drzewa, zjawisko to nie będzie widoczne z parku Obserwatorium Astronomicznego (ul. Słoneczna 36), będzie je można natomiast obserwować przez nasze teleskopy przed Wydziałem Fizyki UAM (ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2, od strony wejścia B) na Kampusie UAM. Tranzyt Merkurego rozpoczyna się o godzinie 13:35 i będzie widoczny do momentu zachodu Słońca (około 15:30). Do obserwacji tranzytu przygotowaliśmy kilka teleskopów z filtrami słonecznymi, przez które bezpiecznie będzie można oglądać Słońce.

W PRZYPADKU OPADÓW I CAŁKOWITEGO ZACHMURZENIA NIEBA OBSERWACJE NIE ODBĘDĄ SIĘ.

Prosimy o śledzenie warunków pogodowych oraz naszej strony internetowej, na której w dniu 11 listopada do godziny 12:00 zamieścimy informację o tym, czy będzie możliwość obserwacji.

Przypominamy o warunkach bezpiecznych obserwacji Słońca:
nigdy nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio przez jakikolwiek sprzęt optyczny, może to grozić utratą wzroku! Do obserwacji Słońca przez teleskop bezwzględnie należy używać specjalnych filtrów słonecznych.

Relacje z obserwacji poprzednich tranzytów Merkurego i Wenus można znaleźć na naszej stronie:
www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/pokazy

Więcej informacji o przebiegu zjawiska na stronach internetowych:

www.urania.edu.pl/wiadomosci/niebo-w-listopadzie-2019-odc-1-tranzyt-merkurego
    www.jpl.nasa.gov/edu/events/2019/11/11/watch-the-transit-of-mercury-2019