Wykład otwarty rabina prof. dra Waltera Homolki na Wydziale Teologicznym UAM w ramach XXIII Dnia Judaizmu
Wydarzenie, rozpoczyna się 16-01-2020

Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w wykładzie otwartym rabina prof. dra Waltera Homolki pracownika naukowego Uniwersytetu w Poczdamie.

Wykład „Upominanie się o Jezusa. Nazarejczyk z perspektywy żydowskiej” odbędzie się w czwartek 16 stycznia 2020 roku o godz. 12.00 w Poznaniu przy ul. Wieżowej 2/4 w Budynku A, Auli A, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Walter Homolka (ur. 21 maja 1964 w Landau nad Izarą, Niemcy) jest rektorem Kolegium im. Abrahama Geigera oraz dyrektorem School of Jewish Theology na Uniwersytecie Poczdamskim. Zajmuje stanowisko profesora uczelnianego na kierunku Współczesnej Żydowskiej Filozofii Religii ze szczególnym uwzględnieniem żydowskich denominacji i dialogu międzyreligijnego. Walter Homolka jest prezesem Fundacji im. Leo Baecka w Brandenburgii, członkiem rady nadzorczej Fundacji im. Eugena Bisera w Monachium, członkiem Kręgu Żydzi i Chrześcijanie przy Centralnym Komitecie Katolików Niemieckich w Bonn-Bad Godesberg, przewodniczącym Fundacji Wspierania Utalentowanych Studentów Żydowskich im. Ernsta Ludwiga Ehrlicha, członkiem zarządu World Union for Progressive Judaism w Jerozolimie, wiceprezydentem European Union for Progressive Judaism w Londynie oraz członkiem Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Brandenburgii.

Główne publikacje:

• The Encyclopedia of Jewish-Christian Relations (mit Rainer Kampling, Christoph Markschies und Peter Schäfer. Walter de Gruyter Berlin/Boston 2017 - 2021)
  • Upominanie się o Jezusa. Nazarejczyk z perspektywy żydowskiej (Wydawnictwo Naukowe UAM 2019)
  • Jewish Jesus Research and Its Challenge to Christology Today (Brill Leiden 2016)
  • Die Tora deutsch/hebräisch nach der Übersetzung von Ludwig Philippson (Herder 2015)
  • Jesus Reclaimed – Jewish Perspectives on the Nazarene (Berghahn Oxford/New York 2015)
  • "... damit sie Jesus Christus erkennen" - Die neue Karfreitagsfürbitte für die Juden (mit Erich Zenger. Herder 2008)
  • Gemeinsam vor Gott: Gebete aus Judentum, Christentum und Islam (mit Martin Bauschke und Rabeya Müller. Gütersloher Verlagshaus 2004)
  • Jüdische Identität in der modernen Welt – Leo Baeck und der deutsche Protestantismus (Gütersloher Verlagshaus 1999)

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir