Nowe terminy naborów wniosków w programach dla naukowców
Wiadomość, opublikowana 01-04-2020

Mając na uwadze obecną sytuację epidemiologiczną, która utrudnia naukowcom przygotowanie niezbędnych dokumentów do złożenia wniosków w trwających naborach, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przedłużyła terminy składania wniosków w programach stypendialnych dla naukowców. Wszystkie naukowe wyjazdy i przyjazdy w ramach programów dla naukowców można planować tak, aby odbyły się lub rozpoczęły w 2021 roku.

W programie Polskie Powroty termin zakończenia przyjmowania wniosków przedłużony został do 23 kwietnia 2020 roku. Program ten umożliwia wyróżniającym się polskim naukowcom powrót do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach lub instytutach naukowo-badawczych. Program stwarza powracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub prac rozwojowych na światowym poziomie. Środki uzyskane w ramach Polskich Powrotów zapewniają wynagrodzenie dla powracającego naukowca. a także umożliwiają stworzenie grupy projektowej (zespołu badawczego). Projekty powinny rozpocząć się do końca września 2021 roku.


W Programie im. Stanisława Ulama termin zakończenia naboru również przedłużony został do 23 kwietnia 2020 roku. Program zapewnia finansowanie stypendium, obejmującego koszty utrzymania zagranicznego naukowca w Polsce, który uzyskał stopień naukowy doktora w kraju innym niż Polska. W ramach programu uczelnie i instytucje naukowe mogą zaprosić zarówno badaczy rozpoczynających kariery naukowe, jak i doświadczonych naukowców ze wszystkich dziedzin. Wyjazdy powinny rozpocząć się do 1 września 2021 roku.

Z kolei nabór w wniosków Programie im. prof. Franciszka Walczaka prowadzony będzie do 30 kwietnia 2020 roku. Program im. prof. Walczaka to wspólna inicjatywa NAWA oraz Ministerstwa Zdrowia skierowana do naukowców z obszaru kardiologii, kardiochirurgii, onkologii, alergologii, diabetologii, psychiatrii, a także chorób zakaźnych. Program umożliwia wyjazdy trwające od 3 do 6 miesięcy do najlepszych ośrodków medycznych zlokalizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.  Wyjazdy powinny rozpocząć się do 1 kwietnia 2021 roku.
Opiekunowie programów NAWA dostępni są dla wnioskodawców oraz obecnych beneficjentów programów NAWA pod dotychczasowymi numerami telefonów, jak i adresami e-mailowymi podanymi na stronie internetowej NAWA. Agencja uruchomiła także specjalną infolinię, która działa pod numerem telefonu: +48 22 390 35 00, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:30-16:30. Natomiast w trosce o bezpieczeństwo, w związku z ogłoszeniem stanu epidemii na terenie kraju, do odwołania nieczynna jest kancelaria główna NAWA. Wszystkie sprawy należy kierować do agencji za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź tradycyjnej i są one na bieżąco rozpatrywane.

Informację wprowadził/a: Joanna Janas

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.