Uchwała nr 125/2010
Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
z dnia 25 stycznia 2010 r.
o zmianie uchwały Senatu UAM nr 59/2006 z dnia 19 czerwca 2006 r.
w sprawie statutu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Na podstawie art. 56 ust. 1 w zw. z art. 59 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) oraz § 46 ust. 2 pkt 1 statutu UAM, Senat uchwala, co następuje:
§ 1.
W statucie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stanowiącym załącznik do uchwały Senatu UAM nr 59/2006 z dnia 19 czerwca 2006 r., z późniejszymi zmianami, wprowadza się następujące zmiany określone w § 2.
§ 2.
- W § 1 ust. 1 po słowie: "Mickiewicza" dodaje się wyrażenie: "w Poznaniu".
- W § 3 ust. 1 pkt 1) słowo: "demokracji" zastępuje się wyrażeniem: "demokratycznego państwa prawa".
- W § 10 ust. 1 na końcu zdania dodaje się wyrażenie: "w Poznaniu".
- § 10 ust. 3 przyjmuje brzmienie: "Za wybitne osiągnięcia w nauce i wyróżniający udział w życiu Uniwersytetu najlepszym absolwentom studiów magisterskich może być przyznany Medal Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu".
- § 11 ust. 1 zdanie pierwsze przyjmuje brzmienie: "Uroczystego odnowienia doktoratu może dostąpić osoba, która uzyskała na Uniwersytecie stopień naukowy doktora i wyróżniła się w pracy dla Uniwersytetu lub społeczeństwa".
- W § 12 ust. 2 zwrot: "i wydawnictwach" zastępuje się wyrażeniem: " ,wydawnictwach i oficjalnych zasobach elektronicznych".
- W § 12 ust. 5 skreśla się ostatnie zdanie.
- § 13 ust. 2 przyjmuje brzmienie: "Insygnia są noszone podczas uroczystości Uniwersytetu wraz z tradycyjnym strojem akademickim".
- W § 14:
1) pkt 1) przyjmuje brzmienie: "obchody rocznicy otwarcia Wszechnicy Piastowskiej"
2) pkt 2) przyjmuje brzmienie: "coroczna inauguracja roku akademickiego"
3) w punktach 3) i 4) słowo: "doroczna" zastępuje się wyrazem: "coroczna". - W § 17 ust. 4 zwrot: " ,doświadczalne lub usługowe" zastępuje się wyrażeniem: "w zakresie usługowym".
- W § 18 ust. 2 zwrot: "usługową" zastępuje się wyrażeniem: "gospodarczą w zakresie usługowym".
- W § 19 ust. 2 zwrot: "usługową" zastępuje się wyrażeniem: "gospodarczą w zakresie usługowym".
- W § 20 skreśla się ust. 2 i 3. Dotychczasowy ust. 1 pozostaje bez oznaczenia jako ust. 1.
- W § 22 ust. 1 po słowie: "badawczych" dodaje się wyrażenie: "lub dydaktycznych", a zwrot: "wyników ich badań" zastępuje się słowami: "ich wyników".
- Dotychczasową treść § 33 oznacza się jako się ust. 1 i dodaje się ust. 2, 3 i 4 w brzmieniu:
"2. Pracownie i laboratoria mogą być utworzone, gdy zatrudniony w nich będzie co najmniej jeden pracownik ze stopniem naukowym doktora, z wyjątkiem jednostek o charakterze technicznym.
3. Pracownia, organizująca i prowadząca badania naukowe związane z własną specjalnością naukową, może być utworzona, gdy zatrudnionych w niej będzie co najmniej trzech pracowników, w tym przynajmniej jeden nauczyciel akademicki ze stopniem naukowym doktora.
4. Jeżeli pracownia lub laboratorium nie spełnia wymogów określonych odpowiednio w ust. 2 i 3, zostaje zniesiona".
- W § 34 zwrot: "poza siedzibą Uniwersytetu" zastępuje się wyrażeniem: "jako zamiejscowe jednostki organizacyjne Uniwersytetu lub zamiejscowe jednostki organizacyjne wydziału".
- W § 35 skreśla się ust. 2.
- W § 40:
1) w ust. 1 zwrot: " ,doświadczalne lub usługowe" zastępuje się wyrażeniem: "w zakresie usługowym";
2) ust. 3 przyjmuje brzmienie: "Jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 1 podlegają rektorowi albo kanclerzowi". - W § 46:
1) ust. 2 pkt 9) przyjmuje brzmienie: "uchwalanie wstępnego planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu oraz planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu";
2) ust. 2 pkt 14) przyjmuje brzmienie: "tworzenie uczelnianego systemu zarządzania jakością kształcenia oraz ocenianie poziomu kształcenia w Uniwersytecie, a także wysłuchiwanie opinii przedstawicieli środowisk pozauniwersyteckich w sprawach kształcenia oraz współuczestniczenia Uniwersytetu w rozwoju nauki, kultury i gospodarki";
3) ust. 2 pkt 15) przyjmuje brzmienie: "ocenianie działalności rektora oraz zatwierdzanie jego rocznych sprawozdań z działalności Uniwersytetu, a także okresowych sprawozdań ogólnouczelnianych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu w terminie do dnia 31 maja".
4) ust. 2 pkt 18) przyjmuje brzmienie: "wyrażanie zgody na nabycie przez Uniwersytet mienia o wartości przekraczającej w złotych równowartość jednego miliona euro, z wyłączeniem nabycia mienia w przypadkach realizacji decyzji lub umów wynikających z otrzymanych dotacji";
5) w ust. 2 dodaje się nowy pkt 19) w brzmieniu: "wyrażanie zgody na zbycie przez Uniwersytet lub obciążenie jego mienia o wartości przekraczającej w złotych równowartość 250 000 euro";
6) dotychczasowe pkty 19-24 oznacza się odpowiednio jako pkty 20-25. - W § 49 ust. 1 zwrot: "pisemnego zawiadomienia" zastępuje się wyrażeniem: "zawiadomienia w drodze elektronicznej".
- W § 62 dodaje się ust. 4-6 o następującym brzmieniu:
"4. Senat na wniosek właściwej rady wydziału może postanowić, że w następnej kadencji w skład rady tego wydziału wchodzą wszyscy nauczyciele akademiccy mający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego i są zatrudnieni w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy.
5. Uchwała senatu określona w ust. 4 zapada większością co najmniej dwóch trzecich głosów, na wniosek właściwej rady wydziału wyrażony w drodze uchwały podjętej większością co najmniej trzech czwartych głosów, w obecności co najmniej dwóch trzecich swojego składu statutowego. Uchwała rady wydziału wraz z uzasadnieniem musi wpłynąć do Senatu najpóźniej do 31 października roku kalendarzowego, poprzedzającego rok wyborów.
6. Postanowienia ust. 4 nie naruszają zasad procentowego udziału w składzie rady wydziału określonych w ust. 3". - W § 63:
1) w ust. 2 pkt 6) dodaje się na końcu zdania wyrażenie: "w terminie do dnia 30 kwietnia";
2) w ust. 2 pkt 7) dodaje się na końcu zdania zwrot: "niepochodzące z wyboru";
3) w ust. 2 pkt 8) słowo "ustalania" zastępuje się wyrazem: "ustalanie".
- W § 66 ust. 1 zwrot: "pisemnego zawiadomienia" zastępuje się wyrażeniem: zawiadomienia w drodze elektronicznej".
- § 72 ust. 2 pkt 6) przyjmuje brzmienie: "wydatkowanie środków finansowych przeznaczonych w planie rzeczowo-finansowym wydziału w granicach określonych w pełnomocnictwie udzielonym przez rektora".
- W § 77 skreśla się zwrot: "w regulaminie wydziału".
- W § 78 ust. 1 pkt 6) dodaje się na końcu zdania wyrażenie: "do dnia 31 marca".
- § 84 ust. 1 pkt 8) przyjmuje brzmienie: "podejmowanie decyzji dotyczących sposobu wykorzystania środków finansowych wydzielonych w planie rzeczowo-finansowym wydziału na potrzeby instytutu".
- W § 100 ust. 2 wyraz: "Uniwersytetu" zastępuje się słowem: "uczelni" a słowo: "uczelni" wyrazem: "Uniwersytetu".
- W § 107 dodaje się ust. 4 o następującym brzmieniu: "Organ, który wydał akt normatywny określony w ust. 3, ogłasza w drodze obwieszczenia jednolity tekst tego aktu w formie załącznika w przypadku, jeżeli liczba zmian w tekście aktu jest znaczna i posługiwanie się tekstem aktu może być istotnie utrudnione".
- W § 108 ust. 1 po słowie: "informuje" dodaje się wyrażenie: "rektora lub odpowiednio dziekana".
- W § 109:
1) w ust.1 wyraz: "ciał" zastępuje się słowem: "organów";
2) w ust. 3 słowo: "ciała" zastępuje się wyrazem: "organu";
3) dodaje się ust. 5 w brzmieniu: "Przepisy ust.1-3 nie znajdują zastosowania do organów wyborczych Uniwersytetu". - § 112. przyjmuje brzmienie:
"Zakwalifikowanie w drodze konkursu poprzedza nawiązanie stosunku pracy w Uniwersytecie na podstawie:
1) mianowania po raz pierwszy;
2) mianowania po raz pierwszy na stanowisko profesora nadzwyczajnego osoby niemającej tytułu naukowego profesora". - W § 113:
1) w ust. 1 skreśla się wyrażenie po słowach: "za zgodą właściwej rady wydziału";
2) ustęp 2 przyjmuje brzmienie: "Zawarcie stosunku pracy, o którym mowa w ust. 1, wymaga opinii senatu w przypadku, jeśli nie jest poprzedzone konkursem";
3) ust. 3 przyjmuje brzmienie: "Opinii senatu nie wymaga zatrudnienie na stanowisku profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego osób, które ubiegają się o zatrudnienie na Uniwersytecie jako dodatkowym miejscu pracy";
4) dotychczasowe ustępy 3 i 4 oznacza się odpowiednio jako ust. 4 i 5. - W § 117 ust. 2 wyrażenie: "do zakończenia roku akademickiego" zastępuje się zwrotem:"do końca roku kalendarzowego".
- W § 118:
1) w ust.1 zwrot: "na okres 4 lat" zastępuje się wyrażeniem: "na okres do 4 lat";
2) ust. 6 przyjmuje brzmienie: "Osoba, która w terminie określonym w ust. 3 pkt. 1) uzyskała stopień doktora habilitowanego, może być ponownie mianowana na stanowisko adiunkta na okres do 4 lat";
3) ust. 7 przyjmuje brzmienie: "Na stanowisku adiunkta może zostać zatrudniona osoba mająca stopień naukowy doktora habilitowanego, z zachowaniem przepisów § 111 i 112 statutu";
4) dotychczasowy ust.7 oznacza się jako ust. 8. - § 127 ust. 1 pkt 2) przyjmuje brzmienie: "opiekę laboratoryjną nad studentami przygotowującymi prace magisterskie, jeżeli pracownia magisterska (laboratorium magisterskie) jest przewidziana programem studiów".
- W § 129 ust. 1 pkt 1) po słowie: "życia" dodaje się zwrot: "i Uniwersytet pozostaje jego jedynym miejscem pracy".
- W § 132 ust. 1 wyrażenie: "udziela urlopu" zastępuje się zwrotem: "może udzielić urlopu".
- W § 133:
1) w ust. 1 zwrot: "mają prawo do bezpłatnego urlopu" zastępuje się wyrażeniem: "mogą uzyskać urlop bezpłatny";
2) ust. 2. otrzymuje brzmienie: "Urlopu bezpłatnego udziela się na okres nieprzekraczający trzech lat. Po okresie trzech lat w uzasadnionych przypadkach rektor może wyrazić zgodę na udzielenie kolejnego urlopu bezpłatnego na okres do 3 lat";
3) w ust. 3 wyrażenie: "Urlopu bezpłatnego udziela rektor" zastępuje się zwrotem: "Rektor może udzielić urlopu bezpłatnego". - W § 139:
1) w ust. 1 zwrot: "może wziąć udział" zostaje zastąpiony przez wyrażenie: "lub osoby ocenianej bierze udział";
2) ust. 3 otrzymuje brzmienie: "W opracowaniu treści ankiety, o której mowa w ust. 2, biorą udział przedstawiciele Parlamentu Samorządu Studentów, a w analizie jej wyników przedstawiciel właściwego wydziałowego organu samorządu studenckiego". - W załączniku nr 2 do Statutu w części II dodaje się pkt 6) w brzmieniu: "Wyniki ankiety, o której mowa w § 139 ust. 2 statutu".
- § 155 ust. 1. otrzymuje brzmienie: "Limity przyjęć na pierwszy rok studiów I i II stopnia oraz studiów doktoranckich, albo powszechną dostępność przyjęć na poszczególnych kierunkach studiów, ustala rada wydziału na wniosek dziekana, a na wydziałach, na których działają instytuty, ponadto po zasięgnięciu opinii właściwej rady instytutu".
- W § 181 ust. 3 wyraz: "wyłączania" zastępuje się słowem: "wyłączenia".
- W § 185 ust. 1 pkt 3) zwrot: "60 000 euro" zastępuje się wyrażeniem: "100 000 euro".
- W § 189:
1) ust. 1 otrzymuje brzmienie: "Kanclerz działa przy pomocy zastępców kanclerza, w tym kwestora. Liczba zastępców kanclerza nie może być większa niż pięć osób";
2) skreśla się ust. 2.
- § 190 ust. 2. przyjmuje brzmienie: "Zasady przeprowadzenia konkursu na stanowisko kanclerza określa rektor po zasięgnięciu opinii senatu. Zasady przeprowadzenia konkursu na stanowiska zastępców kanclerza określa rektor na wniosek kanclerza".
- W § 193:
1) dotychczasową treść § 193 oznacza się jako ust. 1;
2) dodaje się ust. 2 w brzmieniu: "Uniwersytet, do czasu uchwalenia planu rzeczowo-finansowego, prowadzi gospodarkę finansową na podstawie wstępnego planu rzeczowo-finansowego";
3) dodaje się ust. 3 w brzmieniu: "Wykonanie wstępnego planu rzeczowo-finansowego stanowi część planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu". - § 196 ust 1 przyjmuje brzmienie: "Uniwersytet może prowadzić wydzieloną działalność gospodarczą w zakresie usługowym".
- W § 197 ust. 2 słowo: "szczodrobliwości" zastępuje się zwrotem: "dobrowolnej wpłaty".
- W § 197 ust. 3 słowo: "ofiarności" zastępuje się wyrażeniem: "tego majątkowego przysporzenia".
- W § 205 dodaje się ust. 7 o następującym brzmieniu: "Jeżeli w pierwszym głosowaniu wybór wszystkich przedstawicieli do kolegium elektorów nie został dokonany, do kolejnej tury przechodzą niewybrani kandydaci, którzy w pierwszym głosowaniu uzyskali największą liczbę głosów, w liczbie odpowiadającej dwukrotności miejsc pozostałych do obsadzenia. W przypadku uzyskania identycznej liczby głosów przez kilku kandydatów, komisja wyborcza odpowiednio powiększa liczbę kandydatów przechodzących do kolejnej tury".
- W § 207:
1) w ust. 1. dodaje się zdanie: "Komisje działają do dnia wyboru członków nowych komisji";
2) dodaje się ust. 6-8 o następującym brzmieniu:
"6. Mandat członka komisji wyborczej wygasa z chwilą ustania jego zatrudnienia w Uniwersytecie albo z chwilą utraty statusu doktoranta lub studenta Uniwersytetu.
7. Z ważnych względów członek komisji wyborczej może zostać odwołany w trybie właściwym dla jego powołania.
8. W uzasadnionych przypadkach skład komisji wyborczej uzupełnia się w trybie określonym w ust. 2 albo 3".
- § 211 ust. 1. otrzymuje następujące brzmienie:
"W wyborach do rady wydziału wydziałowa komisja wyborcza określa liczbę miejsc w radzie wydziału dla poszczególnych grup albo ich przedstawicieli według liczebności poszczególnych grup na wydziale na 30 dni przed zarządzeniem wyborów. Komisja w szczególności dokonuje odpowiedniego zaokrąglenia wskaźników procentowych oraz liczby przedstawicieli, kierując się zasadami określonymi w ustawie i w statucie". - Dotychczasową treść § 220 oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w następującym brzmieniu:
"Jeżeli zachowanie zasad określonych w § 212 nie jest możliwe, w szczególności nie jest możliwe zachowanie zasady z § 212 ust. 2, instytutowa komisja wyborcza ustala skład instytutowego kolegium elektorów kierując się liczbą zatrudnionych w instytucie nauczycieli akademickich mających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego i są zatrudnieniu w instytucie jako podstawowym miejscu pracy". - W § 226:
1) ust. 1 otrzymuje brzmienie: "Kierowników ogólnouczelnianych i międzywydziałowych jednostek organizacyjnych powołuje rektor na wniosek rady danej jednostki organizacyjnej, jeżeli została utworzona, po zasięgnięciu opinii senatu";
2) ust. 2 otrzymuje brzmienie: " Powołanie na stanowiska wymienione w ust. 1 następuje na okres do końca kadencji organów Uniwersytetu, z możliwością powoływania tych samych osób na kolejno następujące po sobie kadencje";
3) dotychczasowe ust. 1-5 oznacza się odpowiednio jako ust. 3-7 z tym, że zgodnie z nową numeracją: - w ust. 4 wyrażenie: "ust. 1" zastępuje się słowem: "ust. 3";
- w ust. 5 wyrażenie: "ust. 1" zastępuje się słowem: "ust. 3";
- w ust. 6 wyrażenie: "ust. 1" zastępuje się słowem: "ust. 3".
- § 230 ust. 2 przyjmuje brzmienie: "Ze stanowisk wymienionych w § 226 ust. 1, 3 i 7 oraz § 228 odwołuje rektor po zasięgnięciu opinii właściwej rady wydziału lub rady danej jednostki organizacyjnej".
- W § 242 dodaje się pkty 4) i 5) w brzmieniu:
"4) § 33 ust. 4 wchodzi w życie z dniem 1 września 2012 r.;
5) § 139 ust. 3 oraz pkt 6 w części II załącznika nr 2 do statutu wchodzą w życie z dniem 1 października 2010 r".
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu zgodnie z § 107 ust. 1 i 3 statutu UAM.
R e k t o r
Prof. dr hab. Bronisław Marciniak